Bozcaada ve Şarap

Bozcaada’yı şaraplarından çok ada oluşundan dolayı seviyorum. Adaya ayak bastığınız andan itibaren, artık istediğiniz an adadan ayrılamayacak olmanın verdiği tatlı bir çaresizlik hissiyle birlikte yavaşlıyor hayatınız. Sokaklarda boş boş yürümek, çay bahçesinde amaçsızca oturmak, gazetenin feribot gelmeden gelemeyeceğini bilmek… Limanın yakınlarındaki İstanbul plakalı araç trafiğini görmezden gelebilirseniz, acele etme kavramını unutabilirsiniz.

Elbette adaya gittiğimde, dinginliği ve denizinden sonra şarapları da ilgimi çekiyor. Zaten adada yüzmek için tercih edilen koylara giden yollardan geçerken başınızı çevirdiğiniz her yer bağlarla kaplı. Bozcaada’nın şaraplarıyla ilgili bana çok soru geliyor ve cevap vermekte güçlük çekiyorum. Çünkü genelleme yapmak çok zor. Adada nitelikten çok niceliğe ağırlık veren, sofra şarabı diyebileceğimiz kalitede yüksek hacimde üretim yapanlar olduğu gibi, bağdaki üzümden başlayarak üretimin her aşamasında titizlenen ve yeni diktiği asmalardan yapacağı şaraplardan duyduğu heyecanı yüzüne yansıyan üreticiler de var.

Ben daha önceki gidişlerimde Corvus ve Amadeus şaraplarını beğenmiştim. Corvus’un fiyat skalası çok yükseklere çıkabilirken, Amadeus’un şarapları 25-30TL arasında kalıyor.

Bu kez şarap için ilk uğradığımız yer Amadeus oldu. Oliver Gareis yine enerjik duruşuyla işin başındaydı. Şarap çeşitlerinin sayısı görmeyeli artmış, yeni bir kupaj ve yeni bir blush hemen gözümüz takıldı. Türkiye’de başka yerde bulunmayan Zinfandel’i zaten gelmeden kafaya koymuştuk. Tadım yaptırmaya yasaların izin vermediğini öğrenince önce biraz üzüldük ama tadım yaptırabilmek için gerekli başvuruların yapıldığını da belirteyim, belki siz gittiğinizde gerekli izin alınmış olur. Tadamayınca mecburen hepsinden alacaktık! Şaka bir yana, hem arabada hem de evde yerimiz kısıtlı olduğundan sadece 6 şişe alabilecektik, seçim yapmak kolay olmadı benim için ama mecburen bir kısmını eledik.

Şaraphanenin hemen yanındaki yeni bağlarda yetişen yeni bir üzüm çeşidinin Amadeus şarapları arasına girmeyi beklediğini öğrendik ama hangi üzüm olduğu sürprizmiş :)

Adanın her yerinde bağlar var, ama Şato tipi üretim pek yok, bu nedenle hem bağları gezeyim hem şaraphaneyi göreyim hem de şarapları tadayım diyebileceğiniz bir ortam pek yok. Adanın merkezinde şarap odaklı mekanlar daha yeni yeni ortaya çıkıyor. En son yasal düzenlemeler mevcut yerlerinde tadım yaptırmalarına engel olunca bu konuya özel bir ilgi ve bütçe ayırmak zorunda kalmışlar.

Bu şekilde ortaya çıkan yerlerden biri, Çamlıbağ şaraplarını tadabileceğiniz Tenedion Wine House. Adanın en eski üreticilerinden Çamlıbağ’ın Şaraplarının satıldığı Yunatçılardan birkaç adım uzaklıkta sadece. Doğduğundan beri bu işin içinde olduğunu söyleyen Günay Bey size tüm Çamlıbağ şaraplarını tattırabilir isterseniz. 11 çeşit şarabı 10TL’ye tadabilir, sonra beğendiklerinizi Yunatçılar’dan uygun fiyata alabilirsiniz. Ben hepsini tattım, bence Ayapetro Karalahna 2013 ve Kuntra Özel Reserve 2009 diğerleri arasında biraz daha öne çıkıyor. Açıkçası çok beğendim diyebileceğim bir şarap olmadı ama zaten adadaki mağazada 20-30TL aralığında satılan bu şarapların öyle bir iddiası da olduğunu sanmıyorum. Adanın yerel üzümleriyle yapılmış, yumuşak içimli, belli bir seviyeyi tutturan, uygun fiyatlı bir şarap içmek istiyorsanız adanın restoranlarında bu şarapları tercih edebilirsiniz.

Bence Trakya Bağ Rotası benzeri bir çalışmayı Bozcaada’daki üreticiler de yapsalar, adaya gelenlerin dikkatini üzerlerine çekseler, şaraplarını, kendilerini anlatsalar, ortaya çıkacak sinerjiden ve artan ilgiden hem maddi açıdan hem de genel olarak artmak zorunda kalacak olan kaliteden fayda görürler. Adanın bir yerinde bağ rotası olmaya çalışan bir harita gördüm ama sadece bağların yerleşimini gösteriyordu. Bunun tüketiciye pek faydası yok bence, bunun yerine adanın merkezine üreticilerin üretim tesislerini ve tadım yapılabikecek yerlerin bir krokisini koysalar bence çok daha fazla ilgi görür ve hem tüketiciye hem üreticiye faydası olurdu.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>