Trakya Bağ Rotası’da Gelibolu’da Bir Durak: Suvla

Trakya Bağ Rotasının batı ucundaki Gelibolu bölümü, İstanbul’a daha uzak olduğundan henüz gitmeye fırsat yaratmadığımız rotaydı. Bozcaada’ya giderken yolumuzu Eceabat’tan geçirince nihayet gidebildik.

İstanbul’dan Bozcaada’ya giderken boğazı geçmek için Gelibolu değil de Eceabat iskelesinden geçirirseniz yolunuzu, mola vermek için çok çok iyi bir seçeneğiniz olacak: Suvla. Burada Suvla ve Kilye ürünlerinin satıldığı mağaza ve bir restoran var. Ayrıca şarap üretim tesisi de burada, zaten restoranın arka tarafındaki cam duvarların ardında çelik tankların ve meşe fıçıların bir kısmını görebiliyorsunuz.

İçerisi oldukça zevkli ve göz dolduran bir şekilde tasarlanmış. Girdiğinizde canınız şarap tatmak ve almak isteyecektir. Az sayıda üretilmiş olan birkaç çeşit dışında neredeyse tüm şarapları tadım kadehinde ve özel tadım ücretiyle (yanılmıyorsam her bir tadım 3TL idi) tattırıyorlar.

Biz Suvla Kınalı Yapıncak 2012, Suvla Sauvignon Blanc 2012, Suvla Rose 2012, suvla Blush Karasakız 2012, Suvla Karasakız 2012, ve Suvla Sır 2011 tattık.

Ben en çok Kınalı Yapıncak’ı beğendim. Kınalı Yapıncak Türkiye’ye özgü, şarap üreticilerinin bu aralar yeniden keşfetmeye yöneldikleri bir üzüm. Bildiğim kadarıyla şu an Türkiyede Suvla’nın ve Erkul Uluca’nın bu üzümden şarabı var.

Şarapların hepsi yumuşak içimli ve bana göre biraz asiditeleri düşüktü. Birazcık daha yüksek asidite ile daha dengeli şaraplar olabilirdi gibi geldi bana. İstanbul’daki fiyatlarını bilmiyorum ama mağazadaki fiyatlara göre fiyat/kalite oranı hiç fena değil.

Bu arada yediğimiz yemekler çok lezzetliydi. İkram olarak gelen Kilye’nin acuka’sından bir kavanoz aldım ve 15 gün boyunca saklayıp sapasağlam eve getirdiğimde açtım :) Marmara Adası’dan gelme sızma zeytinyağı ile birleştiğinde çok güzel oldu, tavsiye ederim.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Trakya Bağ Rotası’da Gelibolu’da Bir Durak: Suvla

  1. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?

    I have a blog centered on the same ideas you discuss and would
    love to have you share some stories/information. I know my visitors would value your
    work. If you’re even remotely interested, feel free
    to shoot me an e mail.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>