Kutman Özel Kav Papazkarası 1994

Kutman Özel Kav Papazkarası 1994

Ben bu şaraptan daha önce hayranlıkla bahsetmiştim. Hatırlamayanlar burada okuyabilir. O zaman bu şaraptan söz ederken çok daha acemi bir şarapseverdim. Şimdiki aklımla tekrar tattığımda ve bu yazıyı yazmaya koyulduğumda, şarabın adını tam olarak doğru yazdığımdan emin olmak için Kutman Şarapları’nın websitelerine baktım ve birkaç saniyede kafamın içerisinde yanan ampuller ile gerçekten aydınlandım! Bu şarabın yapıldığı üzüm olan Papazkarası, Pinot Noir adlı üzümün ülkemizdeki yerleşik türüymüş. Ben bu ifadeden şu kadarını anlıyorum, bu iki üzüm ya aynı veya benzer genetik yapıya sahip, ya da genetik olarak bir ilgisi olmasa da şaraba lezzet veren özellikleri benziyor. Pinot Noir üzümünün benim için taşıdığı anlam ve önemi için de buraya bakabilirsiniz.

Şarabın lezzetine gelirsek, öncelikle içilen kadehin, şarabın tadını ve damakta bıraktığı hissi çok etkilediğini söyleyeceğim ama ukalalık yapıyorum diye tepki çekmekten korkuyorum :) Yine de itiraf etmeliyim ki çapı ve yüksekliği 7-8 cm’i geçmeyecek kadar minyatür bir kadehte içtiğim için, şarabın içindeki aromaların pek farkına varamadan, kokusunu alamadan içtim. Demek ki ben şarabı sadece ağzımla değil, biraz da burnumla içiyormuşum, bunu anlamış oldum. Yine de ilk kadehin boğazımdan nasıl yumuşacık akıp gittiğini anlayamadım bile. İkinci kadehte fark ettim ki bu şarapta meyve aromaları pek almıyorum, hatta çiçek aromaları da almıyorum (veya kusur minyatür kadehte). Bu benim için kesinlike olumsuz bir durum değil. Belki şarabın yıllanmış olmasından kaynaklanan bir durumdur. Sonuç olarak, lezzetli, dengeli (ne asiditesi ne de tanenleri insanı rahatsız ediyor demek istiyorum), içimi çok keyifli bir şarap olduğunu düşünüyorum. Olumsuz sayılabilecek tek düşüncem, sanki bu şarabı ilk tattığımda (sanırım yakşalık bir yıl öncedir) daha yoğun bir lezzeti olan, daha güçlü bir şaraptı tattığım. Tabi benim o zamanki (ve şimdiki) acemilik derecem göz önüne alınırsa bu yorumu ne kadar ciddiye almak gerektiği ortaya çıkar sanırım.

Bu arada ben şarabı ben kendim satın almadım, ama bildiğim kadarıyla üreticinin websitesi aracılığıyla sipariş verilebiliyor. Bense çok daha az çaba göstererek, daha önce ilk tattığımda bana bu şarabı ikram etmiş olan arkadaşım tekrar aynı inceliği yaptığı için şarabı tekrar tatmış oldum, bu yüzden kendisine buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>