1 Ağustos İzmir Tadımı

Turkish Wine Bloggers grubuyla 8 ay sonra yine İzmir’deydik. Bu kez Urla Bağ Rotasını izleme niyetiyle tadımı İzmir’de yapıp, akşamında Urla’ya geçtik.

Tadımda önce Türkiye’nin beyaz “varietal”larını tattık -yani Türkiye’de yetişen beyaz üzüm çeşitlerinden üretilen ve sadece tek bir üzümden üretilmiş olan şarapları. Tadımla ilgili detaylar grubun facebook sayfasında. Sultaniye, Emir, Çavuş, Yapıncak, ve ismini yeni duymaya başladığımız Hasandede varietal’lerinin birer örneğini ve Narince’nin beş örneğini tattık. Detaylar yavaş yavaş grubun sayfasına gelecek ama, benim bu tadımla ilgili tarihe not düşmek istediğim :), genel olarak beyaz üzümlerimizin özgün karakterlerinin üzerine biraz daha çalışılırsa gayet güzel sonuçlar verebileceği oldu. Demek ki neymiş? İlla ki bir Sauvignon Blanc veya Chardonnay içmek zorunda değilmişiz. Bir Hasandede’ye, bir Kınalı Yapıncak’a ulaşıp da bir şans vermemek olmaz! Siz de deneyin, bunlar olmasa Kapadokya’ya gittiğiniz’de Emir isteyin Turasan’dan, veya restorana gittiğinizde havalı havalı “bize bir şişe Narince” deyiverin, bence hoşunuza gidecek :)

Tadımın ikinci bölümünde, herkes kendi kavından sürpriz bir kırmızı şarap getirdi. Ülke, bölge, üzüm, rekolte sınırlaması olmadan sonsuz seçenek arasından, şişeyi görmeden tattığımız şaraplar hakkında fikir yürüterek ait oldukları bölgeyi, üzüm çeşidini ve rekoltesini, hatta bazen apelasyonunu tahmine etmeye çalıştık. Pek kolay olmadı tabi, ama eğitici ve eğlendirici bir tadım oldu. Aslında böyle bir tadımı evinizde siz de arkadaşlarınızla yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, tadılacak şarapları iyice sararak (alümünyum folyo, koyu renk bir kağıt vb kullanarak) dışardan ne olduğu anlaşılamayacak şekle getirmek ve birlikte tadarak tahmin yürütmeye çalışmak. İyi bir tecrübe olacağına emin olabilirsiniz.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>