Urla Bağ Rotası’nda bir gün

Cumartesi günü İstanbul, Antalya, İstanbul, ve Tekirdağ’dan toplaşıp İzmir’de yaptığımız tadımdan sonra Urla’ya geçtik. Pazar sabahı güne yüzerek başlamak için vaktimiz oldu neyse ki. Urla’da deniz ne çok soğuk, ne çok sıcak, ne de çok tuzlu, çok sevdim :) yalnız denize çıplak ayakla yürüyerek girmek biraz zor, ben yapamadım.

Deniz keyfinin ardından hızlı bir kahvaltı sonrası bağ rotasında yola koyulduk. Ne yazık ki çevredeki tüm üreticileri ziyaret etmeye yine vaktimiz yetmedi. Usca, Urlice ve Urla Şarapçılık’a uğradık.

Bu üreticilerin hepsi son 20 yıl içerisinde şarap sektöründe ismi duyulmaya başlamış üreticiler. Urla ve şarap sektörü için her birinin çabaları gözle görülüyor. Her birinin güzel birer tadım yeri, özenle oluşturulmuş markaları ve emek verilmiş bağları var. Usca‘nın özenle dekore edilmiş bir tadım yeri var. Burada aynı zamanda ufak atıştırmalıklar da alarak şarap içebiliyor misafirler. Shakespeare seviyorsanız Usca şaraplarının her birinin bir sone ile isimlendirildiğini bilmek ilginizi çekebilir. Urla Şarapçılık‘ın oldukça gösterişli, uçsuz bucaksız bağlarının seyredilebildiği bir tesisi var. Şaraplarının da sergilendiği, bağ manzaralı tadım salonunda vakit geçirmek ve şarapları tatmak hoşunuza gidecektir.

Bu gezide benim hafızamda en çok yer eden Urlice oldu açıkçası. Reha Bey’in hoş sohbeti mi, yediğimiz pizzaların lezzeti mi, yoksa şaraplar mı beni daha çok kendine bağladı emin olamıyorum. Şarapların servis ısısına dikkat edilmesi, ne tatmak istediğimizin sorulması gibi ne yazık ki her yerde karşılaşamadığımız detayların etkisini de atlamamak lazım.

Önceden haber vermek ve öğle saatlerini tercih etmek şartıyla (akşamları açık olmayabiliyorlar arayıp sorabilirsiniz) siz de yemeli  içmeli bir bağ gezisi hayalini Urlice’de gerçekleştirebilirsiniz. Pizzalar kendi eserleri ve gerçekten de her biri çok lezzetli. Kaç farklı çeşit pizza tattığımızı sayamadım diyebilirim.

Urla Bağ Rotası’nda gezerek keyifli bir haftasonu geçirmek için tek yapmanız gereken istemek! Hazır bağbozumu şenliğine birkaç gün kalmışken, kendi rotanızı şuradaki haritaya bakarak çizebilirsiniz. Ziyaret etmek istediğiniz üreticileri önceden telefonla arayıp randevulaşabilirseniz gezinizin daha keyifli olacağından emin olabilirsiniz.

Not: Arabayla gezeceğiz, peki alkollü araç kullanmak ne olacak diyenler için kısa bir bilgi, şarap tadarken tükürme kovası istemek hiç de alışılmadık bir şey değildir. Ziyaret ettiğiniz tüm üreticilerde bu talepte bulunabilirsiniz. Tattığınız şarabı yutmadan, veya sadece çok küçük bir kısmını yuttuktan sonra bu kovalara tükürebilirsiniz.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>