Bu kez Almanya’ya uzandık…

Taylan Frankfurt’tan, Ece Antalya’dan gelmiş, Taylan Riesling getirmiş, Pinot Noir getirmiş… Ece öyle hasta ki, uzun kollu gömleğinin üzerine iki tane hırkamı üst üste giydi! Taylan da hasta ama, madem gelmişler bu şarapları içmeden gönderecek değildik onları :)

Taylan demişti ki bu Riesling Spätlese tatlı şarap, ben diyorum üzerinde Trocken yazıyor demek ki sek… Neyse elbette ben haklı çıktım, Alman adam bir şeyi boşuna yazmaz bilmese :) Bir Riesling’den beklenecek şekilde diri, capcanlı, burunda ve damakta narinciye aromalarıyla dolu, ancak bizi şaşırtacak derecede hafif ve düşük alkol (%10) oranına rağmen son derece dengeli, kendini bize sevdiren bir şarap oldu. Alkol oranı düşük olduğuna göre fermentasyon sonrası şeker olmalı diye bir mantık yürüttük ama aramızda damağı residual sugar seviyesini algılayacak olan biri yoktu :)

Karşılaştırmak için bir başla Riesling açtık, Peter Jakob Kühn Riesling Trocken 2013. İşte bir Riesling’den beklediğimiz her şey, yüksek asidite, meyvemsilik, burunda ve damakta zenginlik (bir öncekinden çok fazla), ve sonunda hafifçe ağzı sanki birazcık kurutan (en azından bir öncekine göre) bir bitiş (alkol %12). Bildiğimiz ve alıştığımız Riesling’e daha yakındı bu şarap, Ece hariç hepimiz bunu Spaetlese’ye tercih ettik az bir farkla.

Chat Sauvage Pinot Noir Rheingau, Almanya’da Spätburgunder diyor olsalar da bu şarapta böyle dememişler demek bir sebebi var ama ne?  Herhalde Fransız stiline bir öykünüş olmalı diye tahmin etsem de Almanya’dan yeteri kadar Spätburgunder içmeden bunu yorumlamak zor.

Geçirgen kırmızı renginin hafif solmuş olması bizi şaşırtsa da, aslında 3 yaşında bir şarap için çok da anormal değil bu kadarı. Kırmızı meve aromaları, dipdiri asiditesi ile beğenimizi topladı ama benim damağıma biraz kuru geldi bitişi. Bir önce tattığım Riesling de böyle gelmişti, acaba ilk tattığımız şarapta ölçemediğimiz şekerden mi :) Belki de, sonuçta her şey göreceli değil mi zaten?

Bir sonraki Almanya’ya uzanışımızın Eiswein (Icewine) ile olmasını ümit ediyoruz. O zamana kadar Eiswein neymiş bilenler bilmeyenlere anlatsın! Veya ben anlatayım, ama bir dahaki sefere…

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>