Şarap Dolabı

Bu konuya el atmakta çok geç kaldığımın farkındayım. En son yazılarımdan birinde yakın zamanda şarap dolabı aldığımı söylememle bu konuda bana gelen soruların hızla artması sonucunda artık daha fazla direnemedim :) yine de cevabını yazıda bulamadığınız bir sorunuz olursa yorumlara yazarsanız harika olur, tüm konuyu aynı yerde toparlamış oluruz.

Şarabı keşfetmekle başlayan yolculukta, her şarap içtiğinizde, “ben ne içiyorum, tadı nasıl, sevdim mi ben bunu, daha önce sevdiklerime benziyor mu, ne farkı var… ” gibi sorularla kendinizi sorgulama aşamasından, “şu Güney Afrika’nın şirazları Fransa’nınkilere pek benzemiyor, Avustralya’nınkiler nasıldır acaba? Ablama söyleyeyim de gelirken getirsin…” aşamasına geçtiğiniz sıralarda aklınıza bir soru düşer: Bir şarap dolabı mı alsam?

Elbette hemen google’a danışır ve seçenekleri incelemeye başlarsınız.  İlk başta fiyatları görünce gözlerinize inanamaz, evinize beyaz eşya aldığınız zaman ödediğiniz fiyatları hatırlar, aradaki bu uçurumun sebebini anlayamaz ve aman kalsın dersiniz. Ama herkes gibi siz de nihayetinde doğaya uyum sağlamaya programlanmış bir  insan olduğunuz için, bir süre sonra o fiyatlara gözünüz ve beyniniz alışacaktır.

Fiyat elbette bütçe ile, sizin konuya olan ilginizin seviyesi ile, eşinizin bu ilginize bakışı ile :) vb ilgilidir. Ben size fiyat dışında dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeyim:

Öncelikle şarap dolabı dediğimiz aletin amacı, şarabın uzun yıllar dayanması ve hatta şişenin içerisinde yıllanıp gelişmesi için uygun bir ortam sağlamaktır. Bu uygun ortam, sıcaklık farkının 10 derecenin üzerine çıkmadığı (ideali 10-15 derece arası olsa da en önemlisi ortamın sürekli değişen bir sıcaklıkta olmaması), nem oranının yüksek olduğu (%50-%80, ideali %70), titreşimin olmadığı, ışığın az olduğu bir ortam olmalıdır. Isı farkı neden önemli derseniz, yeteri kadar sıcakta bekletirseniz şişenin mantarının dışarı fırladığını görebileceğinizi belirterek uyarayım! Yeteri kadar soğukta beklettiğinizde de şişenin içinde oluşacak vakum etkisiyle dışarıdan içeriye oksijen sızabilir diyenler var. Yani yapmayın.

Böyle bir ortam için illa ki bir dolabınız olması gerekmez, eviniz uygunsa bodrum katınızı mahzen olarak kullanarak dolap masrafından kurtulabilirsiniz. Şarapları raflara dizdiğinizde, mantarın kurumaması için şişeleri mutlaka yatık olmaları gerektiğini unutmayın (tam yere paralel değil de verev olsun, mantara hem şarap hem boşluk denk gelsin diyen de var). Mantar değik çevir kapak, cam kapak vb olan şişeler için buna gerek yok. Rafların şişeleri uzun süre taşıyabileceğinden de emin olun.

Bazen düşünülenin aksine aslında şarap dolabının şarabı servis sıcaklığında tutmak gibi bir kaygısı yoktur. Dolayısıyla örneğin bir beyaz şarabı şarap dolabından alıp kadehe koyarsanız içtiğiniz şaraptan bir şey anlamazsınız, çünkü muhtemelen olması gerektiğinden daha sıcak olacaktır.

Türkiye’de yaşıyorsanız, 3-5 alternatif markanın şarap dolabının satıldığını google’dan göreceksiniz. Meşrubat dolabını şarap dolabı olarak kullanmayı önerenlere kulak asmayın, eğer amacınız şaraplarınızı yıllandırmak veya en azından birkaç aydan uzun bir süre saklamaksa, bütçenize uygun bir şarap dolabı alın. Bu işin de ikinci el piyasası ve teşhir ürünü fırsatları olduğunu unutmayın. Bütçe endişeniz varsa, cam kapaklı modellerden uzak durun, cam kapak göz zevkinizden başka bir amaca hizmet etmez.

Marka vermeyeyim desem bu yazı eksik kalacak o yüzden söyleyeyim. Bizim dolabın markası Liebherr. Vinothek serisinden cam kapaklı bir model. Şansıma, mağazanın kapanacak olmasından dolayı çok uygun fiyata denk geldiği için bu modeli aldım, yoksa aslında niyetim küçük boy ve normal kapaklı modellerden birini almaktı. Gerçi içi tıklım tıkış olmadığı için içinden şarap seçip alması rahat oluyor böyle :) yoksa şarapları üst üste dizmeye başlayınca etiketleri görmemeye ve dolaptaki şarapların ne olduklarını unutmaya başlayabilir insan. İşte o aşamada artık online cellar management sistemlerini araştırmaya başlamanın zamanı gelmiş, şarap yolculuğunda yeni bir aşamaya geçilmiş demektir…

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>