Yıllanmış Şarap Yanılgısı

Şarabın şişede eskidikçe güzelleşeceğine dair sarsılmaz inancı olanları biraz üzeceğim birazdan. Bir şişe şarabı alıp bir kenara koymak, sonra yıllarca o şişeye dokunmayıp yıllar sonra özel bir günde o şişeyi açmak, ne yazık ki şarabı yıllandırmak olmuyor. Aslında zaten aldığımız her şarap da yıllandırmaya uygun olmayabiliyor. Yıllandırmak için uygun olduğunu bildiğiniz bir şarabınız varsa, o zaman o şişeyi evinizde yıllandırmak doğru bir yaklaşım olabilir, ama ne yazık ki bu iş bu kadar kolay değil.

Eğer evinizde içmek üzere şarap alacaksanız ve bu şarabı günün birinde bozulmadan önce içebilmek istiyorsanız, şaraplarınızı saklarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var. Ben de kısa bir süre önce şarap tüketmeye ve evime şarap almaya başladım ve bu detayları öğrenmemin benim çok faydalı olduğunu düşündüğümden burada paylaşmak istedim. Benim (henüz) bir şarap dolabım yok (hediye etmek isteyen biri çıkar diye bekliyorum) ve aldığım şarapları da uzun yıllar saklamayı düşünmüyorum (şimdilik). Ama yine de, sadece uzun süre saklanacak şaraplar için değil, her şarap için, şarapların muhafaza edileceği ortamda sağlanması gereken bazı koşullar var.

Bu koşullardan biri ışıktan uzak bir ortam. Yani bu demek oluyor ki şarapları çılgınca aydınlatılmış bir rafta veya yaz güneşini güzelce alan vitrininde sergileyen dükkanlardan uzak duruyoruz. Bozcaada’daki üreticilerden aldığımız şarapları da arabada arka koltukta güneşin altında bırakmıyoruz.

Bir başka önemli nokta, şarabın sarsıntı ve titreşimden (yüksek ses neden olabilir) uzak bir yerde muhafaza edilmesi. Mesela aldığınız şarabı eve getirirken arabanızın bagajına yerleştirmiş olabilirsiniz, fazla seçeneğiniz yok bu durumda. Önemli olan, eve gelince şarabı bagajdan çıkarmak. Eğer şarabı orada unutur ve haftalarca sizinle beraber işe gidip gelmesine izin verirseniz, şarabı içtiğinizde pek memnun kalmayabilirsiniz.

Şarabın yatık saklanması da çok önemli olmasına rağmen genelde marketlerde ve hatta şarap mağazalarında gözardı edilen bir unsur. Muhtemelen raf ömrü kısa olan ürünlerde pek sorun çıkarmıyor ki buna dikkat etmiyorlar diye düşünüyorum. Mantarın sürekli ıslak kalması, kuruyup hava geçirir hale gelmemesi için önemlidir. Ancak yine de mantarın kalitesine göre bir ömrü olduğunu ve şarabın kendisinden daha erken ömrünü doldurabileceğini, küflenebileceğini belirtmekte fayda var.

Bunların dışında, şarabın saklandığı ortamın nem oranının % 70 civarında, ısısının da 10 – 18 derece civarında olması ve sık sık değişmemesi gerekiyor. Nem oranı hakkında çok bilgim yok ama herhangi bir ev ortamının nem oranı zaten 60-70 arasında olduğunu sanıyorum. Isıya gelirsek, örneğin İstanbul’da genel olarak apartman dairelerinde ortalama sıcaklığın 20 derecenin altına düştüğünü pek sanmıyorum. Yazları 35 dereceye kadar çıkabilen sıcaklık, kışın merkezi sistemle ısınan apartmanlarda düşse düşse 25 dereceye kadar düşüyordur sanırım. Eskiden ısınma sorunu olan bir evde yaşıyordum, en kalın kazaklarımı evde giyerdim ve o evde bile derece kışın 18-19 civarını gösteriyordu. Yani bana sorarsanız gerekli sıcaklık koşullarını sağlamak biraz zor görünüyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, gerekli koşulları sağlayamıyorsanız, genç içilmesi uygun olan şaraplar almak sizin için en kolayı. Bu koşulları tam olarak sağlayamasanız da şarabınız uygunsuz koşullara henüz pes etmemişken onu tüketebilirsiniz. Şarabınızı marketten alıyorsanız zaten muhtemelen bu tür bir şarap alıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Türkiye’de üreticiler bazen şaraplarının ne kadar süre içerisinde tüketilmesinin uygun olduğunu şişenin etiketinde açıklıyorlar, bu açıklamalara dikkat ederek almak işinizi kolaylaştırır.

Eğer yıllandırmaya uygun olan bir (veya birkaç şişe) şarabınız varsa ve ideal koşulları sağlayacak bir şarap dolabınız yoksa, o şarabı hediye etmek iyi bir seçim olabilir :) Mutlaka ben bu şarabı yıllandıracağım diyorsanız evinizin fazla ışık almayan bir köşesinde, mümkünse kışın odanın kaloriferini kapatarak, yatık olarak saklamayı deneyebilirsiniz. Ancak bu durumda da şarabı ne zaman içmenin en uygun olacağını nasıl bileceğiniz sorusu ile karşı karşıya kalacaksınız. Benim henüz birkaç aydan daha uzun süre içmeden sakladığım bir şarabım olmadığı için sizi bu noktada şarabınızla başbaşa bırakacağım.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Yıllanmış Şarap Yanılgısı

  1. Şimdi 10 şişe şarap alsam bunları saklasam ve miras olarak bıraksam sizce nasıl olur ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>