Kocabağ Emir

Emir, Kapadokya civarında üretilen yerli bir beyaz üzüm cinsi. Yoğun aromalı bir üzüm olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Kocabağ da tahmin edebileceğiniz gibi tesisleri Kapadokya’da bulunan bir üretici.

Şarabı rafta görene kadar Kocabağ hakkında bir fikrim yoktu, benim gözüm aslında Emir’e takıldı. Bir de, tasarım aslında çok anladığım bir konu değil ama şarabın şişesi ve etiketi bence çok güzel. Zaten tasarımın bir amacı tasarımdan anlamayan tüketiciyi etkilemektir sanıyorum, beni etkilediğini söyleyebiliriz.

Sanırım güneş kendini gösterdikçe şarap seçerken biraz serinletici olanlara meyletmeye başladım. Kocabağ Emir’i de bu beklentiyle seçtim ve bence doğru bir seçim oldu. Alırken dikkat etmemiştim ama üretim tarihi 2005, şişeleme tarihi 2008 olarak belirtilmiş. Şarabın açık sarı, altına benzer bir rengi ve parfüm gibi oldukça yoğun bir kokusu var. Asidite çok yüksek değil, benim için ideal.

Ben bu yerli şarabın yanında bir kez etli nohut, bir kez de üzerine kaşar peyniri rendelenmiş kelebek makarna yedim. Böyle yazınca biraz milli marş gibi oldu ama özellikle yapmadım. Şarap içiyoruz diye illaki İtalyan makarnası yemeye gerek yok elbette, bence nohutla da peynirli makarnayla da uyumlu oldu.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>