Chateau Prieure-Lichine 2007

Chateau Prieure-Lichine 2007, Margaux

Grand Cru Classe olarak sınıflandırılmış bir şarabı daha önce tatmış ve burada bahsetmiştim, bu ikincisi oldu. İlk sefer şarabı ben almamıştım, misafir olarak bulunduğum bir ortamda bana ikram edilmişti. Bu seferki şarabı da yine geçen sefer ikram etmiş olan kişi evime misafir olarak geldiğinde hediye getirdi. Bu nedenle şarabın nereden ve hangi fiyata temin edilebileceğini bilemiyorum.

Chateau Prieure-Lichine hakkında her zamanki gibi internet üzerinden araştırma yapmaya çalıştım ancak kendi internet siteleri şu an yapım aşamasında olduğundan yalnızca ikincil kaynaklardan bilgi edinebildim. Chatequ Prieure-Lichine, Fransa’nın Bordeaux bölgesindeki, şarap üretiminde önemli bir yer olan Margaux bağlarında üretim yapan bir şarap üreticisi. Bizim içtiğimiz şişe üzerinde hangi üzümlerin kullanıldığına dair bir açıklama göremedim. Anladığım kadarıyla Chateau Prieure-Lichine bağlarında Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot ve Cabernet Franc üzümleri yetiştiriliyor ve şaraplarında bu üzümler kullanılıyormuş. En yüksek oranda Cabernet Sauvignon, daha az bir oranda Merlot, ve biraz da Cabarnet Franc ve Petit Verdot kullanılıyor diye anlıyorum.

Şarap eve geldiğinde yemek için sofraya oturmak üzere olduğumuzdan ve herkes yemeğine şarabın eşlik etmesini istediğinden şarabı dekante etme imkanım olmadı, ben de kadehimde bekledikçe değişimine dikkat etmeye çalıştım çaresizce, ama dikkatim masadaki sohbete kaydı sonunda. Chateau Prieure-Lichine 2007, bordo renkli, şişe açılır açılmaz kadehe konduğunda burunda biraz meyve aromaları hissettiren bir şarap. Bugüne kadar aromalarını ayırt etmekte bu kadar güçlük çektiğim bir şarap olmamıştı sanırım. Damakta mineral tadı almanın ne demek olduğunu bu şarapta biraz anlamış oldum. Fazla irdelemeden, damaktan kadife yumuşaklığında kayıp giden, oldukça hoş bir kalıcılığı olan bir şarap olduğunu söyleyebilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>