Kitap: Essential Winetasting

Essential Winetasting, Michael Schuster

Birkaç hafta önce ömrümde ilk kez amazon.com’dan kitap alışverişi yaptım. Şarap üzerine yazılmış iki adet kitap aldım. Amazon’dan alışveriş yapmamış olanlar için kısa bir bilgi olarak iki kitabın fiyatının toplamda $ 32,10, kargo ücretinin $ 11,97 olduğunu, kitapların kalın kartondan bir kutu içerisinde sipariş verdikten dört hafta sonra bana ulaştığını söyleyebilirim.

Bugün aldığım iki kitaptan sadece birinden söz edeceğim çünkü diğerini henüz istediğim gibi inceleme fırsatı bulamadım. Michael Schuster’ın Essential Winetasting adlı kitabın dış görünüşü aslında bana göre amazon.com’da bulunabilecek şarap üzerine yazılmış diğer kitaplar arasında çok da albenili görünmüyor. Ancak kitabın adının ve içeriğinin şarap üretiminden veya şarap çeşitlerinden çok şarap tadımına dair vaat edici olması nedeniyle bu kitabı seçtim. Kitap elime geçince gördüm ki baskının ve kitabın içinde kullanılan görsellerin kalitesi kapağa bakarak oluşan beklentimin de üzerinde.

Essential Winetasting, Michael Schuster

Kitabın ilk bölümlerinde resimler, terim açıklamaları ve kişisel örnekler eşliğinde detaylı bir şekilde şarap tadımından söz ediliyor. Daha sonraki bölümlerinde üzüm çeşitlerinin özelliklerinden ve çeşitli bölgelerde yetiştirildiğinde üzümlerde ortaya çıkan farklılıklardan söz ediyor. Bunu yaparken söz edilen bölgelerin üzümlerinden üretilmiş bazı şarapların niteliklerinden bahsederek bu şaraplar arasında karşılaştırma da yapılıyor. Ben şu an  kırmızı üzümlerden elde edilen şaraplardan bahsedilen bölümü okuyorum.

Bir tür üzümün farklı yerlerde yetiştirilen örneklerinin şaraplarda ortaya çıkan farklılıklarını okumak her ne kadar benim için keyifli olsa da, bir noktadan sonra sayılan sayısız bölgenin isimlerini ve aynı bölgedeki şarap çeşitlerini takip etmem pek mümkün olmuyor. Şarap tadımı ile ilgilenen ve bu konuda bir şeyler okumak isteyen biri için gayet iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Başlangıçta bir şarabı betimlerken kullanılan onlarca İngilizce terimi öğrenmek biraz zamanımı alsa da, bir niteliği ifade etmek için kullanılan kelimenin seçimini farklı bir dilde görmek bana ilginç geldiğinden keyifli bir okuma oluyor.

This entry was posted in Kitap, Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>