Şarap Tıpası

Şarap Tıpası

Resimde gördüğünüz şarap tıpasını alalı birkaç hafta olmuştu, ancak daha yeni kullanma imkanım oldu. Bana göre şarap şişeleri biraz fazla büyük. Ben çoğu zaman bir akşamda 1-2 kadehten fazla tüketmediğim için, yalnız olmasam bile açtığım şarabı aynı gün içerisinde tüketemiyorum. Tüketemiyorum diye şarabın kalanını dökmeye içim elvermiyor.

Şarabın mantarı şişeyi açarken ne kadar az zarar görürse görsün artan şarabı saklamak için mantarı gerisin geriye yerine takmak pek iyi bir çözüm olmuyor. Zaten mantar ıslak olduğundan şişeden kurtulur kurtulmaz biraz şişmiş oluyor ve önceki yerine yerleştirmek çok zor oluyor. Mantarı ters çevirip takınca da tirbüşon’un oluşturduğu deliğin çevresinden küçük parçacıklar kopup şarabın içine düşüyor. Bugüne kadar bu yöntemlerle idare etmeye çalıştım ama her defasında ertesi gün şarabı içtiğimde tadının biraz değişmiş, biraz da kokusunun ve aromalarının uçmuş olduğunu gördüm.

Bu tıpayı kısa bir süre önce Galata’daki Sensus’tan yanlış hatırlamıyorsam 10 TL’ye almıştım. Tıpayı şişenin ağzına yerleştirdiğinizde yukarı doğru dik duran metal parçayı aşağı doğru çekiyorsunuz ve şişenin içerisinde kalan bölüm genişleyerek şişenin ağzını sıkıca kapatıyor.

Açıldığı akşam bitiremediğimiz ve bu şekilde ağzı kapatılmış bir şişeden Turasan Cabernet Sauvignon Merlot Shiraz 2008′i açıldıktan bir sonraki akşam ve 3 sonraki akşam da (yani açıldıktan tam 3 gün sonra) içtim. Birazcık tadının hafiflemiş olduğu üçüncü akşam bile şarabın içerisindeki buram buram böğürtlen ve karabiber aromaları yerindeydi. Daha önce de Turasan Cabernet Sauvignon Merlot Shiraz 2008 hakkında tadım notlarımı yazmıştım. Güçlü ama hiç rahatsız etmeyen tanenleri ve orta seviyede gövdeli oluşu ile birlikte içimi gayet keyifli bir şarap olduğunu gönül rahatlığıyla tekrar yazabilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>