Yine Terra de France Pinot Noir 2008

Resimdeki şarap aslında daha önce burada bahsetmiş olduğum şarapla aynı ismi taşıyor. Ancak aynı şarabın bu iki farklı şişesi hakkındaki izlenimlerin birbirlerinden çoook farklı. Daha önceki tadımımda Pinot Noir’e hayranlık dolu bir saygı duruşu çakmıştım. Bu sefer ise hayalkırıklığı dolu bir sitem gönderiyorum kendisine.

Şişeyi kendi ellerimle açmış olmasam, ne Pinot Noir içtiğime inanırdım ne de bir Terra şarabı içtiğime. Şarabı nereden ve ne zaman aldığımı pek hatırlamıyorum. Bu yüzden de ilk tanışmamızla ikinci karşılaşmamız arasındaki bu izlenim farkını şarabın saklama koşullarına mı, yoksa benim ruh halime mi borçluyuz bilemiyorum.

Aslında ikinci seçeneğin doğru çıkması ihtimali çok yüksek. İlk seferinde şarabı eşim ve bir arkadaşımız ile birlikte, bir bahar akşamı açık havada yenilen bir akşam yemeğinde içmiştik. Şarap zaten çok çok güzeldi, ortam da sanırım şaraptan aldığımız keyife biraz keyif katmıştır. İkinci seferinde ise oldukça yoğun ve koşuşturmalı geçen bir dönemde yine yorucu bir günün sonunda evde içtik ve aslında canım pek de şarap çekmiyordu.

Demek ki neymiş, şarabı nereden aldığıma ve ne şekilde sakladığıma daha çok dikkat edecekmişim, bu biiir! Güzel şaraplar iki araya bir dereye sıkıştırmaya, zihin dolu ve hala meşgulken tadılmaya gelmezmiş, bu da ikiiiii! Şarap da yaşayan bir varlık olduğuna göre, gerekli özeni gösteremeyecek halim yoksa hiç dokunmamak daha iyi olacakmış, aksi halde şaraba ayıp etmiş oluyormuşum, bu da üüüüç! İşte ben bugün hayattan bunları öğrendim, sizlerle paylaşmak istedim. Eğer buraya Terra Pinot Noir’in tadım notlarını okumak niyetiyle geldiyseniz sizi buraya davet ediyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Yine Terra de France Pinot Noir 2008

  1. Caner says:

    Bende bu sarabi buyuk hevesle aldim ama hic begenmedim. Hatta ictigim ilk pinot noir. Belki bu uzum bana gore degil ama merlot tarzi uzumlerden hoslaniyorum ve okuduguma gore merlot ve pinot noir ayni tarz uzumler. Belkide bu rekoltesi guzel degil yada markette saklanma kosullari iyi degildi.

  2. arthur says:

    Bu ürün; üzümü, bölgeyi veya rekolteyi tanımak için doğru bir tercih değil, hatta bence ürün doğru değil desem sanırım pek-kimse bana muhalefet etmez. Kısaca Pinot Noir çok seçkin şaraplar veren bir üzümdür. Caner Bey, bence denemekten vazgeçmemeli bu üzümü, farklı teruarlarda farklı stiller ortaya koyan seçkin örnekler; öncelikle Burgonya (anavatanı) ve de daha kolay temin edilebilen diğer bölgelerden Şili, Kaliforniya ve Avusturya gibi denemeler yapılabilinir. Tabii mümkünse kav ve butiklerden tedarik ederek…

  3. Elif Ersin Sarıgül says:

    Caner Bey ne yapar bilemiyorum ama ben zaten şarabın her türlüsünü denemeye devam edeceğim. Önerileriniz için teşekkürler. Gerçi nereden Pinot Noir bulabileceğimi pek bilemiyorum, ama arayacağım. İnternet üzerinden şarap alışverişinin bitmesi benim şarap alışverişimi oldukça kısıtladı ne yazık ki…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>