Şarap Üretimi

Şarap ve şarap üretimi hakkında karşıma çıkan her yazıyı okuduğum günlerde (çok uzak olmayan günlerde yani) dikkatimi çeken bir konudan bahsetmek istiyorum sizlere. Ancak dikkatimi çekmiş olan bu detaydan bahsetmek için bilgisayarın başına oturduğumda fark ettim ki bu detaya girmeden önce şarap üretimi hakkında bir iki cümle yazma ihtiyacı hissediyorum. Bu yüzden şimdilik sadece şarap üretimi ile ilgili çok kısa bilgiler vereceğim. Hatta herhangi bir terim bile kullanmayacağım yani o kadar genel kültür tadında olacak yazdıklarım.

Aslında birçok meyveden şarap üretilebiliyor, ancak en yaygın olarak tüketilen ve benim de yazımın konusunu oluşturanlar, üzümden elde edilen şaraplar. Tek bir üzüm çeşidi kullanılarak şarap üretilebildiği gibi, farklı üzüm çeşitlerinin harmanlanması yoluyla da şarap üretilebiliyor. Tek bir üzümden elde edilenlere monosepaj, farklı türlerin kullanılması yoluyla elde edilenlere ise kupaj deniyor.

Üzüm kullanılarak üç farklı renk kategorisinde şarap üretilebiliyor. Beyaz, Kırmızı ve Roze. Genel olarak ilk akla gelenin aksine, kırmızı şarap üretiminde beyaz, beyaz şarap üretiminde de kırmızı üzüm kullanılabiliyor. Basitçe açıklamak gerekirse, şaraba kırmızı rengini veren üzümün kabuğu olduğundan, kabuğun devreden çıkarılmasıyla kırmızı üzümden beyaz şarap elde edilmesi mümkün olabiliyor. Ancak aynı sebepten dolayı, sadece beyaz üzüm kullanılarak kırmızı şarap elde edilmesi (renk verici bir katkı maddesi kullanılmadığı sürece) mümkün olamıyor.

Şarap üretmek amacıyla toplanan üzümler öncelikle ayıklandıktan sonra (hastalıklı, çürük vs olanlar ayrılıyor) preslenerek şıra elde ediliyor. Bu aşamada beyaz şarapların üretimi söz konusu ise kabuklar ayrılırken, kırmızı şarap üretiminde kabukların da şıraya tat, koku ve renk vermesine izin veriliyor. Roze şarap üretiminde ise kabuklar belirli bir süre geçtikten sonra işlemden ayrılıyor. Elde edilen şıra, çelik tanklarda veya meşe mayalanmaya bırakılıyor. Bu sırada üzümün içindeki şeker yavaş yavaş alkole dönüşüyor. Daha sonra şarap, meşe fıçılarda dinlendiriliyor. Bu dinlenme sürecinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği veya gerçekleşiyorsa süresi, üzümün ve şarabın özelliğine göre belirleniyor. Bu sürecin sonunda şarap artık şişelenmeye hazır oluyor.

İşte özet olarak şarap üretimi bu şekilde gerçekleşiyor. Ben kendim, “fermantasyon” veya “kabuk maserasyonu” gibi terimlerin kullanıldığı açıklamaları okurken yorulduğum için size böyle bir özet hazırlamak istedim. Yazımın başında bahsetmiş olduğum, bu üretim süreci ile ilgili bana ilginç gelen detayı da  başka bir yazıda sizlerle paylaşacağım.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>