Doluca Signium 2008

Doluca Signium 2008


Bugün size yine Doluca’nın bir projesinden ve bu projenin yeni ürününden söz edeceğim. Doluca’nın her yıl, o yılın en kişilikli, en kaliteli üzümlerini bir araya getirilerek en ilginç, en kişilikli ve keyif verici şarabı üretme niyetiyle ortaya çıkardığı ürünün adı Signium. Her yıl, o yılın üzümlerinin kalitesi ve özellikleri dikkate alınarak o yıla özgü, özel bir şarap üretilmesi öngörülmüş.

Bu projenin ilk ürünü olan Signium 2006 bir Boğazkere-Merlot-Shiraz kupajı iken, ikinci ürünü olan Signium 2007 bir Boğazkere-Cabernet Sauvignon-Shiraz kupajıymış (bana ara sıra gelen sorular üzerine buraya kısa bir açıklama eklemek istiyorum. Kupaj, birden fazla çeşit üzüm bir arada değişik oranlarda kullanılarak üretilen şaraplara deniyor). Benim bunların ikisini de tatma imkanım olmadı. Projenin en yeni şarabı Signium 2008 ilk kez birkaç gün önce, birkaç gün önce sözünü etmiş olduğum İstanbul Kadeh Kaldırıyor etkinliği kapsamında tüketiciye sunuldu ve ben de ilk kez bu etkinlik kapsamında bu şarabı tatma imkanı buldum.

Signium 2008′i oluşturan üzümler, Cabernet Sauvignon, Shiraz, Cabernet Franc ve Merlot. Şişesini inceleme imkanım olmadığı için hangi bölgelerin bağlarından elde edilen hasatın kullanıldığını bilemiyorum. Doluca’nın online alışveriş sitesine baktım, ancak henüz orda satışı yapılmadığı için detaylı bilgiye ulaşamadım. Benim tadım notlarıma göre meyve aromalarının oldukça belirgin olduğu, güçlü ve gövdeli bir şarap. Bana göre içimi çok kolay değil, biraz fazla güçlü bir tadı var.  Denemeye kesinlikle değer. Zaten böyle özen gösterilen bir şarap olduğunu bilmek de insana merak ettiriyor.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>