Şarap Şişesi Nasıl Açılır

Bu yazıda bir şarap şişesinin nasıl açılması gerektiğini anlatırken aynı zamanda bir şarap şişesi açmanın sanılanın tersine hiç de kompleks bir işlem olmadığını, şişeyi açabilmek için güç kullanmak gerekmediğini, dolayısıyla nedense inanılanın tersine bir kadının da kolaylıkla bu işi yapabileceğini göstermek istiyorum. Sonra isterseniz yine bu işi erkeklere bırakıp kendilerini güçlü ve becerikli hissetmelerine izin verebilirsiniz :)

Bir şarap şişesini doğru düzgün bir şekilde açabilmeniz için mutlaka ihtiyacınız olan bir alet vardır, buna tirbüşon denir (tirbüşon olmadan şarap açmayı gösteren bir video arıyorsanız yanlış yerdesiniz). Tirbüşon genelde yukarıdaki ve yandaki resimlerde gördüğünüz iki örneğe benzer şekillerde bulunur. Ben genelde yukarıdakini kullanıyorum, çünkü tutma yerlerinin kenarlarının yuvarlatılmış olması ellerinizin hiç ama hiç acımamasını sağlıyor.

Tüm tirbüşonların ortak özelliği, uçları sivri olan, bir vida gibi döndürerek şişe mantarının içerisine sokabileceğiniz birer parçaları olmasıdır. Aşağıda bu uçları dışarı çıkaracak şekilde yerleştirilen tirbüşonları görüyorsunuz. Şimdi bu aletleri nasıl kullanacağımızı görelim.

 

 

Öncelikle açmak istediğimiz şişeyi bir masa, tezgah vb bir yere koyuyoruz. Şişenin üst kısmını kaplayıp şişenin boynunu tamamen örtecek şekilde aşağıya uzanan bir … adına ne diyeceğini bilemediğim bir şey var :) Hani şişe sütlerin veya ayranların kapağında kullanılan bir malzeme var ya, işte o malzemeye benzer bir malzemeden bir kaplama bulunuyor. Bunu kolayca çıkarabilmek için ben genelde tirbüşonun sivri ucunu kullanıyorum. Resimde gördüğünüz şekilde şişenin boynunun çevresine bir çizik atıyorum. Böylece yırtıp şişenin üstünü açığa çıkarmak çok kolay oluyor. Bu işlem sonucunda kaplamanın altında saklı olan şişe mantarına ulaşmış oluyoruz. Artık tirbüşounu mantara batırma zamanı geldi.

Ucunu batırdığımız tirbüşonu yavaş yavaş saat yönünde çevirdiğimizde tirbüşon mantarın içine giriyor (resimleri daha büyük görebilmek için üzerlerine tıklayın). Artık daha fazla çeviremez hale geldiğinizde veya mantarın yeteri kadar içine batırdığımızı düşündüğümüzde tirbüşonu yukarıya kaldırdığı kollarından tutuyoruz ve bu kolları aşağıya indiriyoruz :) Hoop! Mantar artık dışarıda olmalı.

İşte hepsi bu! Korkacak bir şey yok gördüğünüz gibi, herkes yapabilir. “Ben anlamam, gücüm yetmez vs” diye kendinizi kandırmayın, bir el atıverin :)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

3 Responses to Şarap Şişesi Nasıl Açılır

 1. gg says:

  teşekkürler, faydalı oldu

 2. selin says:

  teşekkürler sayende tirbişonu kırdık

 3. Elif Ersin Sarıgül says:

  Bu yazıyı yeteri kadar faydalı bulmayanlar bir de buraya göz atmak isteyebilir:
  http://kadehtekilezzetinpesinde.com/?p=1609

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>