Şarapta Gövde Ne Demek

Ağzınıza büyük bir yudum su aldığınızı düşünün… Sonra onu yuttuğunuzu, ve sonra bir yudum da süt aldığınızı… Sonra bir yudum da yoğun bir şeftali suyu… Hepsinin ağzınızda bıraktığı yoğunluk ve ağırlık hissi farklı olacaktır. İlk aldığınız suya hafif (veya az) gövdeli dersek, süte gönül rahatlığıyla orta gövdeli, ve yoğun şeftali suyuna da belki tam gövdeli diyebiliriz (şeftali suyuna göre değişeceğinden kesin konuşamıyorum).

Şaraplar arasında da aynı diğer içecekler arasında olduğu gibi bir yoğunluk farkı, ağızda bıraktığı ağırlık hissi farkı var. İşte bu farkları ifade edebilmek için, içtiğiniz şarabın diğerlerine göre veya genel ortalamaya göre ne kadar yoğun bir kıvamı olduğunu belirtmek için hafif gövdeli, orta gövdeli, tam gövdeli gibi ifadeler kullanılabiliyor. Artık siz de kullanabilirsiniz :)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>