Şarap Aksesuarları

Bugün size resimdeki şaraptan değil şarabın içinde durduğu kutuda yer alan aksesuarlardan bahsedeceğim. Bu kutuyu Metro’dan yaklaşık 30 TL civarına almıştık diye hatırlıyorum. İçinde bir şarap şişesi bileziği, bir tıpa, bir damlalık/tıpa, bir termometre ve bir tirbuşon bulunuyor. Tirbuşon hariç hepsinin nasıl kullanıldığını sizlere bu yazıda anlatacağım. (Tirbuşondan başka bir yazıda bahsediyor olacağım)

 

Öncelikle şişe bileziğinden bahsedelim. Resimde görebileceğiniz gibi, bu aslında metal bir halka, ancak iç tarafı süngerimsi bir maddeyle kaplanmış. Bu sayede şişenin boynuna geçirdiğinizde, şarap servisi yaparken normalde şişenin kenarından akacak olan damlaları yakalıyor ve şişenin tabanına dek sızmalarını engelliyor. Bence oldukça işe yarar bir parça, bunun yokluğunda şişeyi sürekli bir peçeteye sararak tutmak zorunda kalabiliyor insan, çünkü şarap şişeden servis edilirken mutlaka damlar!

Bu resimde gördüğünüz de sıcaklık ölçmek için kullanabileceğiniz bir termometre. Şarapların ideal servis sıcaklığı genelde şişenin arka tarafında yazar. Beyaz şaraplar genellikle 6-8 derece civarında, kırmızı şaraplar için bu aralık biraz daha geniştir aslında ama, genelde 16-18 civarı uygun olur. Bu termometrenin üst kısmı şişenin içine giremeyecek kadar büyük olduğundan dilerseniz ucunu şişenin içine bırakıp şişenizdeki şarabın sıcaklığını görebilirsiniz.

Bu da şişedeki şarabınızı bitiremediğiniz zaman şişenin ağzını kapatmak için kullanabileceğiniz bir şarap tıpası. Daha önce bir başka şarap tıpasını sizlere göstermiştim. Bu da aynı işlevi görüyor. Açılmış bir şişe şarabı bu şekilde bir tıpayla kapatırsanız dolapta 3-4 gün daha içilebilir durumda bekleyebilir. Vakumlu bir tıpayla kapatırsanız elbette daha iyi bir sonuç alırsınız.

En son resimde gördüğünüz ise hem şarap tıpası, hem de damlalık olarak işlevi olan bir alet.

 

İç kısmında görünen tel halka benzeri yerden tutarak damlalığın içinde tıpa görevi gören kısmı çekip çıkartabiliyorsunuz ve elinizde kalan damlalığı şişenin tepesine takarak şarabın servisini yaparken şişenin kenarından damlamasını enlgelleyebiliyorsunuz ama ben yapamıyorum :) Sanırım gücüm yetmiyor. Daha önce bir kişi gözümün önünde yaptı ama ben aynı hareketi tekrar yapamadım. Bu nedenle şimdilik sadece şarap tıpası olarak kullanabiliyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>