Kavaklıdere Ancyra Kalecik Karası 2009

Kavaklıdere Ancyra Kalecik Karası 2009

13-14 yaşlarındayken, bir yılbaşını benden yaşça büyük olan evli ve çocuklu kuzenlerimin evinde kalabalık bir grupla geçirmiştim. Hatırladığım kadarıyla ömrümde ilk kez orada kırmızı şarap içmiştim. Kuzenim çok güzel ve zor bulunan bir kırmızı şarabı olduğunu, bize (daha genç ve çaylak olan kuzenlerine) bu şarabı tattırmak istediğini söylemişti. Şarabın ne olduğuna dair aklımda bir tek üzümü kalmış, Kalecik Karası. O zamanlar (90ların ortaları oluyor) sanırım Kavaklıdere’nin Kalecik Karası şarabı oldukça popülerdi.

Geçenlerde sağ olsun bir arkadaş bize Kavaklıdere Kalecik Karası 2009 getirmişti, ancak o gün halihazırda sırada bekleyen başka şişeler olduğundan açmaya fırsat olmamıştı. Daha sonraki günlerde fırsat yarattık ve 2009 yılının Kalecik Karası’nın tatmış olduk. Işığı geçiren, çok yoğun olmayan bir kırmızı rengi olan,  orta-az gövdeli, dengeli, kırmızı meyve aromalarıyla yumuşak içimli bir şarap. Bu denli kolay içimli ve pek tanen hissettirmeyen bir şarabın zamanında çok popüler olması gayet anlaşılabilir bir durum diye düşünüyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>