Turasan Seneler Cabernet Sauvignon Merlot Syrah 2008

Turasan Seneler Cabarnet Sauvignon Merlot – Syrah 2008

Kardeşimin bana haber vermeden Kapadokya’ya gittiğini öğrenince aklıma hemen şarap sipariş etmek geldi! Her ne kadar kendisi bana haber vermeye gerek duymamış olsa da ben kendisine ulaşıp siparişimi iletmekte sakınca görmedim. Kendisi her ne kadar vakit sıkıntısından, işinden gücünden şikayet ederek kaytarmaya çalışsa da şirketinin Turasan tesislerine gezi düzenlediği ortaya çıkınca pes etti. Ben zaten Kapadokya’ya götürüp de Turasan’a uğramayan şirkette kardeşimi çalıştırır mıyım :) Neyse kardeşim de bu emrivakiye karşılık bir yerine iki şişe getireceğini çünkü kendisinin bize yemeğe geleceğini söyleyerek benden intikam aldığını sandı, oysa canıma minnet! Şarap içeceğiz, paylaşacağız, paylaşınca keyif katlanacak vs…

Hangi şarabını isteyeceğime karar verebilmek için vinografi.blogspot.com‘da Turasan ile ilgili daha önce okumuş olduğum yazılardan yardım almıştım. Seçtiğim şarap, Concours Mondial, Bruxelles 2010′dan altın madalya almış olan Turasan Seneler Cabernet Sauvignon Merlot Syrah 2008. Şişeyi açarken, kardeşime ve eşime (kim bilir kaçıncı kez) tadım yaparken dikkat edebilecekleri öğeler ile ilgili bir miktar bilgi aktardım ki güzelim şarap ziyan olmasın :) Sonra birlikte şarabı tattık ve hepimiz çok beğendik.

Bu arada; her ne kadar ilk kadehimizi yudumlamak için fazla sabredemeyerek direkt balon kadehlere doldursak ve içerken artık ne kadar havalanabilirse ona razı olmayı tercih etsek de, ikinci kadehlerimizi yaklaşık yarım saat karafta havalandıktan sonra içtiğimizi belirtmek isterim. Böylece şarabı açar açmaz, içerken dinlendikçe ve karafta havalandırdıktan sonra ayrı ayrı tatma imkanı oldu.

Oldukça koyu, ışığı geçirmeyen güzel bir kırmızı rengi olan, gövdeli ve gerçekten belirgin bir şekilde tanenli bir şarap olduğunu ve çok beğendiğimi söyleyebilirim. Burunda böğürtlen ve meşe aromaları aldım, baharat aromalarını hissedenler olsa da ben hissedemediğim için fazla yorum yapamıyorum.

Bu şarap İstanbul’da 40 TL civarında bulunabiliyor sanırım, ama Kapadokya’ya gidip yerinden alma imkanınız olursa 30 TL’ye alabileceğinizi belirtmek isterim. Her iki koşulda da aldığınıza değecek bir şarap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>