Chateau Lascombes Margaux 2007 (Grand Cru)

Chateau Lascombes Margaux 2007

Şarapseverliğimin bu çaylaklık döneminde taa Fransa’dan getirilmiş, Grand Cru olarak sınıflandırılmış bir şarap tatmak, benim için oldukça keyifli ve sevindirici ve sizlerle mutlaka paylaşmak istediğim bir deneyim oldu.

Grand Cru öğrenebildiğim kadarıyla, Fransa’da en üst kalitedeki bağların yer aldığı bir sınıflandırma. Bu yazının konusu olan şarap da bu en üst kalite olarak sınıflandırılmış bağlardan üretilmiş olduğuna göre oldukça önemli bir şarap olsa gerek.

Bu şarap sakin ve mütevazi bir şekilde Terra Shiraz’ımı yudumlarken masaya getirildi. Küçük bir unutkanlık sonucu olarak üzerinde € 90 yazan fiyat etiketini de gördükten sonra, kendimi kızgın kumlardan serin sulara atlamış gibi, veya ne bileyim, hamburger yerken önüme konan kaz ciğerini yemeye başlamış gibi hissedeceğimi düşünerek, heyecanla yeni gelen bu şarap ile doldurulmuş kadehime uzandım.

% 50 Merlot, % 45 Cabarnet Sauvignon, % 4 Petit Verdot üzümlerinden üretilmiş, yoğun bir şekilde füme meşe aromasının hissedildiği, damaktan yumuşacık akıp giden, orta gövdeli, yuvarlak, çok beğendiğim bir şarap oldu Chateau Lascombes Margaux 2007. Yine de benim gibi acemi bir şarapsevere ikram edilen dopdolu bir kadehi birazcık ziyan olmuş sayılabilir aslında. Aynı şarabı 30-40 farklı şarap daha tattıktan sonra tatma fırsatım olsaydı çok daha farkındalık içeren bir tadım yapabilirdim sanırım.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Chateau Lascombes Margaux 2007 (Grand Cru)

  1. Güzel ve önde gelen Margaux şarabı içmişsiniz. Belki bir kaç yıl daha dinlendirebilirdiniz. Robert Parker tarafından bu şaraba 91 puan verilmiş. 15 yıla kadar dinlenebileceği belirtilmiş. Aynı şarabın 2005 rekoltesi ise epeyce ilgi çekmişti. 95 puan alan şarabın tan 30 yıl yıllanma potansiyeli mevcut.

  2. Yıllandırmayı tercih etme imkanım olsaydı eğer (bana açılıp ikram edildiği için böyle bir şansım olmadı), sabit sıcaklığı sağlayabileceğim bir dolabım veya evimin bodrumunda serin, karanlık bir mahzenim olmadığını düşünürsek ev koşullarında yıllandırmayı tercih etmek doğru olur muydu sizce? Şarabı yıllandıracağız derken zarar vermiş mi olurduk diye tereddüt ediyorum açıkçası.

  3. Anonymous says:

    Bence mutlaka bir şarap kavı edinin. Özellikle indirimleri takip etmeye çalışın.Uygun bir dolap bulursanız kaçırmayın derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>