Şarapta Tanen

Zamanında şarap hakkında okuduğum bazı yazılarda, tadım notlarında, üzüm türleri hakkındaki açıklamalarda gözüme “tane”li diye bir ifade çarpardı, ben de hep bunun ne olduğunu merak ederdim. Sonra bir gün tüm soruların cevabı olan o yokken hayat nasıldı hatırlayamadığımız yüce başvuru kaynağı google’a başvurmak aklıma geldi ve fark ettim ki gözüme çarpan ifade aslında “tane” değilmiş de “tanen”miş :).

Tanen’in ne olduğu hakkında google bana ne öğretti tam olarak hatırlayamıyorum çünkü daha sonraları okuduğum kitaplardan, kısa bir süre önce katıldığım tadım seminerinden de edindiğim bilgiler artık birbirine karıştı. Hangi açıklamanın kaynağı neresiydi pek hatırlayamıyorum. Ben burada bilmeyenler için kendi cümlelerimle “tanen”in ne olduğunu anlatmak istiyorum.

Eğer benim gibi üzüm yerken önce üzümün kabuğunun iç tarafındaki tatlı kısmı ağzınızın içinde ayırıp bir güzel çiğneyip yuttuktan sonra kabuğu sona bırakarak ayrıca çiğneyip yutanlardansanız aslında tanenin ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Ben yine de üzüm yerken benim gibi çocukça işler çeviren başka kimse yoktur diye biraz daha anlatmaya çalışayım :) Üzümün kabuğunda, üzümün geri kalanında hissedilmeyen bir burukluk vardır. Benzer bir burukluk aslında çay içerken de hissedilir. İşte bu burukluk hissini veren madde tanendir.

Şarabınızı yudumladığınızda, hatta yudumladıktan ve yuttuktan sonra azınızda böyle bir kamaşma hissine yakın, buruk bir güzellik oluyorsa, bana haber verin ben de o şarabı alayım :) şarapta tanen benim için gayet hoş bir niteliktir. Belki de bu aralar benim için hoş bir nitelik demeliyim çünkü bu aralar tanenli şaraplar peşinde koşsam da ileride ruh halime göre bu durum değişebilir diye düşünüyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

6 Responses to Şarapta Tanen

  1. Bende üzümün önce içini yerdim, hala yerim. İçtiğim bir şarabı sevdiren de buymuş demek ki. Öğrendim. Sevindim.

  2. Ben de bir şeyler öğretebildiğime mi yoksa benim gibi üzüm yiyen başkaları da var diye mi sevinsem bilemedim :)

  3. Pingback: Boğazkere | Kadehteki Lezzetin Peşinde

  4. Pingback: Doluca Karma Merlot Boğazkere 2009 | Kadehteki Lezzetin Peşinde

  5. ali akbaba says:

    Tanenli sarap seviyorsaniz romanya ve moldova bolgelerine has feteasca neagra uzumunun pesine dusun derim. Enfes bir saraplardir :)

  6. Elif Ersin Sarıgül says:

    O taraflara yolum düşerse peşine düşeyim öyleyse :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>