Melen Papazkarası Reserve (2006)

Papazkarası hem şaraplık hem sofralık olarak tüketilebilecek bir üzüm. Yine de çok sık rastlayabileceğiniz bir üzüm değil. Ben bu güne kadar sadece Kutman’ın Papazkarası üzümünden yapılmış bir şarabını içtiğimi hatırlıyorum.

Melen Şarapçılık Papazkarası’nı “Trakya’nın unutulmuş prensi” diye nitelendirmiş ve rezerve olarak nitelendirdiği bir şarap yapmış (resime tıklarsanız yazıyı siz de okuyabilirsiniz). Meşe tretmanı (!) görmüş olduğu belirtilen bu şarap, anladığım kadarıyla ya meşe fıçılarda dinlendirilmiş ya da ona benzer başka bir uygulamadan geçirilmiş olsa gerek. Sadece bu güzel yerel üzümden şarap üretmiş olması benim takdirimi almak için yeterli olduğundan meşeye falan fazla takılmadım açıkçası alırken.

Papazkarası Rezerve’in 2006 rekoltesini, İstinye Park’ta varlığını o an öğrendiğim Mania Gurme’nin önünde sergilenmekte buldum. Herhalde bu şarabın daha uzun süre yıllanacağını sanmıyorlar ve bu yüzden bir an önce satmak istiyorlar diye düşündüm o anda ve hemen bir şişe kaptım (30TL).

Bence bu şarabın 2006 rekoltesini en geç 2010′da tüketmek lazımmış! Şarabı koklayınca çilek reçeline benzer hoş bir aroma hissetsem de tattığımda ne tanen, ne gövde, ne asidite hissedebildim. Sanki şarap şişenin içinden uçup kaçmış, geriye sadece çok yoğun olmayan bir renk ve hafif bir tat kalmıştı. Her ne kadar Mania Gurme’ye güvensem de, 2006′dan bu yana hangi koşullarda muhafaza edildiğini de bilemiyorum tabii, belki daha iyi koşullarda muhafaza edilmiş şişeler daha iyi durumda olabilir. Bizim kısmetimize böylesi çıktı diyelim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>