Chateau Peyre-Lebade (2008)

Yine bir Fransız şarabı ile karşınızdayım. Fransız şaraplarının üzerinde yer alan bilgiler Türk şaraplarından biraz farklı oluyor. Bu nedenle öncelikle etiketin bize verdiği bilgileri birlikte okuyalım istiyorum.

Öncelikle şaraba adını veren, Chateau Peyre-Lebade ile başlayalım. Chateau Peyre-Lebade, Fransa’nın Bordeaux bölgesinde yer alan Medoc yöresinin bir bölümü olan Haut-Medoc’ta bulunan bir üretici.  Şato 1979′da Baron Benjamin de Rotschild tarafından satın alınmış. Resimde gördüğünüz şişe 2008 yılı rekoltesine ait.

Fransız şaraplarınının ana biraz karmaşık gelen bir sınıflandırması var. Daha önce 1855′te belirlenen bir sınıflamaya göre Bordeaux bölgesinde bazı Chateau’ların Grand Cru yani en üst kalite olarak belirlendiğinden bahsetmiş ve bu sınıfa ait olan tattığım bir şaraptan da söz etmiştim. Bu sefer ki şarap o sınıftan değil.

Bu blog’da yazılana göre Medoc bölgesinde ayrı (daha detaylı) bir sınıflandırma mevcutmuş ve buna göre şaraplar cru bourgeois exceptionnelcru bourgeois supérieure, and cru bourgeois olarak sınıflandırılıyormuş. Benim içmiş olduğum resmini gördüğünüz şarap bir cru bourgeois, yani bu üç sınıfın en altında yer alıyor. Yalnız dikkatimi çeken bir nokta var; internette karşıma çıkan resimlerdeki şarapların üzerinde cru bourgeois ifadesi bulunuyor, bizim şişede ise bulunmuyor. Bu ne anlama geliyor bilemiyorum (bilen var mı?).

Neyse, sınıfsal detayları bir kenara bırakıp şarabın içeriğine gelelim. Fransız şaraplarının çoğunda olduğu gibi bu şarabın da hangi üzümlerden üretildiği şişenin üzerinde belirtilmemiş. Ancak google sayesinde öğrenebiliyoruz ki ağırlıklı olarak Merlot ve Cabernet Sauvignon üzümlerinden üretilmiş.

Lezzetine gelince, yemek masasında 4 kişiydik ve herkes bayıldı diyebilirim. Oldukça dengeli, yumuşak içimli, yine de belirgin sayılabilecek tanenleri olan çok güzel bir şarap. Bana Fransa’dan hediye gelmişti, buradan bir kez daha teşekkür ediyorum hediye edene!

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>