Şirince Şarapları

Şirince, Selçuk yakınlarında, dağların arasında yer alan bir vadiden geçerek ulaşılan bir köy. Eskiden Rumların yaşadığı bu köye daha sonraları Selanik’te yaşayan Türk’er yerleştirilmiş. Açıkçası ben mimariden pek anlamıyorum ama sanıyorum Rumlar bu işten anlıyor, onlardan kalan köylerdeki evler daha bir şirin oluyor sanki. Burası onlarca şaraphaneyi barındıran, denizden oldukça içeride kurulmuş olmasına rağmen anladığım kadarıyla en önemli geçim kaynağı artık turizm olan adı gibi gerçekten şirin bir Ege köyü.

Şirince’nin özellikle meyve şarapları oldukça meşhur. Ben sadece meyve şarabı satılıyor sandığım için önce tadım imkanı sunan ve şarap satılan dükkanlara pek yüz vermedim. Biraz dolaştıktan sonra bir şaraphanenin önüne geldik ve gördük ki diğer dükkanlardan farklı olarak burada üretim de yapılıyor. Sonradan öğrendim ki biz Şirince’deki tek şarap fabrikasına sahip olan Artemis Şirince Şarapçılık’ın yerine gelmişiz.

Hemen şarap tatmak için gölge bir yerde kalan bar sandalyelerine kurulduk. Resimde gördüğünüz Efe (sağdaki) bize önce benim isteğim üzerine üzüm şaraplarından tattırdı. Cabernet Sauvignon, Gamay, Boğazkere, Shiraz, ve Kalecik Karası tattık. Özel olduğunu söyledikleri Shiraz’dan ve Gamay’dan birer şişe ayırttık. Sonra da Efe sağ olsun bize şaraphaneyi gezdirdi. Türk – Alman ortaklığıyla işletilen şaraphanede üzümlerin sıkıldığı, filtrelerden geçirildiği, tanklarda bekletildiği yerleri gördük. Aslında Efe bayağı detaylı anlattı ama benim hafızam pek güçlü olmadığından size aktarabileceğim pek bir şey kalmadı aklımda.  İmalathaneyi gezdikten sonra tekrar başladığımız yere döndük ve bu sefer de meyve şaraplarından tattık. Şeftali, kavun, çilek, karadut, yaban mersini ve böğürtlen şaraplarını tattıktan sonra şeftali ve kavun şaraplarından birer şişe aldık. Tam ayrılacakken Horozkarası ve Papazkarası şaraplarını da fark ettim ve onlardan da birer şişe almış olduk.

Alper ve Efe’den Şirince hakkında birkaç ufak bilgi ve tavsiye aldıktan sonra yanlarından ayrıldık ve Şirince’de dolaşmaya devam ettik. Aldığımız şarapları ertesi gün gelip almak üzere onlara emanet ettik. İstersek kargo ile gönderebileceklerini, zaten istersek İstanbul’dan en az 6 şişe olmak üzere sipariş verebileceğimizi ve kargoyla teslimat yapabileceklerini belirttiler. Biz şarapların bir kısmını seyahatimizin ilerideki günlerinde hediye etmek istediğimizden yanımıza almak istedik. Siz sipariş vermek veya Şirince’ye yolunuz düşerse ziyaret etmek isterseniz iletişim bilgilerine web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Aldığımız şaraplar henüz şişelerinde duruyorlar, ileriki günlerde birer birer tattıkça sizlerle izlenimlerimi paylaşıyor olacağım.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.