Doluca Shiraz 2008

Sanal hayat artık gerçek hayatın ayrılamaz bir parçası olmuş, bu sabah bir kez daha anladım. Kişisel e-posta hesabımı kontrol ettiğimde 22 yeni e-posta vardı – ki bu çok da aşırı yüksek bir sayı değil aslında her sabah duyuru vb en az 5-6 e-mail aldığım düşünülürse. Beni şaşırtan bugünkü e-postaların neredeyse hepsinin benim doğum günümü kutluyor olması, çünkü sanal dünyada bilgilerimi vermiş olduğum tüm bu yerlerin/kişilerin benim doğum günümü bildiklerinin farkında değildim. Neyse bu sırada birkaç mesaj da uzaklardaki arkadaşlarımdan gelmiş, hatta tam bunları okurken bir arkadaşım da telefon etti kutlamak için. Sabahın köründe hatırlanmak güzel şey vallahi :)

Bugünün anlam ve önemi nedeniyle eşimle başbaşa gitmeyi düşündüğümüz bir restorana tesadüfen başka biri tarafından dün akşam için davet edilmiştik. Kıramadık ve gittik. Ne var ki fikir sahibi kişi işten çıkamayıp gelemeyince bir gün önceden doğum günü kutlamaya başlamış oldum :). Bilenler bilir, doğumgünlerini hatırlama konusunda çok başarılı olmadığım gibi, kutlama konusunda da pek tecrübeli değilimdir, ama bu yılki doğumgünümü böyle giderse 3 gün 3 gece kutlayacağım gibi görünüyor!

Gittiğimiz restorandaki şarap menüsünü hemen kaptım. Artık şarap ile daha ciddi ilgileniyorum ya :) Birkaç gün önce artık rastgele şarap içmemeye, bir süre için belirli üzümlerin şaraplarını tatmaya ve özellikle kupajdan kaçınmaya ve böylece aynı üzümden yapılmış farklı şarapları karşılaştırabilmeye karar vermiş olduğumdan seçimimi bu doğrultuda yapmaya çalıştım. Bir yandan da daha önce hiç denemediğim bir şarap seçip hata yapmaktan ve bu güzel akşamın tadını kaçırmaktan korktuğum için seçimimi DLC Shiraz’dan yana kullandım.

DLC Shiraz 2008

Eşim hemen garsona “hanımefendi deneyecek” diyerek topu bana attı, artık bu işlerden anlamaya karar verdim ya :) ben de son zamanlarda okuyabildiğim her yerden şarap tadımı ile ilgili okuyabildiklerimi uygulamaya çalışarak şarabın önce rengine baktım (beni şaşırtacak kadar çok koyuydu rengi, morumsu koyu bir bordo, kenarlarda renk değişiyor mu anlayamadım), sonra çok kısa bir süre kokladım ama pek koku alamadım (sanırım biraz utandım garson kız bu işlerden hiç anlamadığımı anlamıştır diye), sonra da tadına baktım (neyseki bundan anlıyorum biraz) ve tamamdır dedim.

Yemeğimizi yer ve şarabımızı içerken anladım ki benim zamanla damak tadım değişecek. Çünkü şarapta üzümün önemli fark yaratan bir öğe olduğunu anladığım günden beri en sık tercih ettiğim Shiraz, bana biraz fazla meyvemsi gelmeye başlamış olabilir bu ara. Zaten yemek konusunda da böyleyimdir ben, zaman içerisinde sevdiğim ve sevmediğim yemekler hızla değişir. Yengem hep söyler, ben küçükken bir gün yediğim makarnayı başka bir gün aynı kişi aynı şekilde yapsa bile beğenmeyebilirmişim. Bence doğrudur, yapmışımdır kesin :) Küçükken makarnadan başka bir şey sevmediğimden sürekli değişen damak tadım makarna konusunda göze çarpmış demek ki.

Bu arada resimden azıcık ucu görünen logo gittiğimiz Kirpi Cafe’ye ait. Bağdat caddesine çok sevdiğim ve sık sık tercih ettiğim bir mekan. Çocukken makarnadan başka bir şey tüketmeyen ben, büyüyünce anlamıştım ki aslında makarnayı değil, annemin pişirdiği makarnayı çok seviyormuşum :). Yakın akrabalarımızın da herhalde mutfakları az da olsa birbirine benzediğinden, onların evinde de severek yerdim makarnayı, ama Kirpi makarnasını sevdiğim ilk ev dışı mekan, bu yüzden de bu güzel akşamda oraya gitmek istemiştim. Patlıcanlı tagliatelle bu sefer birazcık tuzsuz geldi bana ama olsun, tadımı kaçıramazdı.

Yemeğimizi yiyip şarabımızı içtikten sonra cıvıl cıvıl Bağdat Caddesi’nde yürüyüş yapmak da çok hoş oldu. Yolunuz düşerse henüz yeni yeni kendini hissettiren ılık sonbahar akşamlarından birini küçük bir yürüyüşle tatlandırmanızı öneririm.

Kayıt Seçenekleri

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>