Chateau La Croix De Queynac (2004)

Chateau La Croix De Queynac (2004)

Fransızlar bu işi biliyor galiba gerçekten. Maalesef! batılılar yapınca oluyor demek istemezdim ama olmuş yani ne diyeyim yapacak bir şey yok.

Daha önce Grand Cru Fransız şarapları içmiş ve önlerinde saygıyla eğilmiştim hatırlarsanız.  Bu sefer Grand Cru olmayan, onlinemahzenden 22 TL (veya o civarda bir tutar) ödeyerek almış olduğum bir Fransız şarabından söz edeceğim: Chateau La Croix De Queynac (2004).

Üretiminde Bordeaux bölgesinin şaraplarında genelde olduğu gibi Merlot, Cabernet Sauvignon ve Cabarnet Franc üzümleri kullanılmış. Bordeaux bölgesi için 2004 rekoltesi öyle çok matah da değil bildiğim kadarıyla. Bunu bu kadar beğendiysem  çok daha başarılı bir yıl olarak aklımda kalmış olan 2005 rekoltesi nasıl olur diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Şarabın rengi yıllanmanın etkisiyle canlılığını ve parlaklığını kaybetmiş olan koyu bir bordo tonu. Canlılığını kaybetmekle ne kastettiğimi anlatabilmek için şarabın beyaz kağıt peçetede bıraktığı rengin fotoğrafını çektim.

Şişede biraz tortu olduğundan kadehlere aktarırken dikkatli olmak gerekiyor. Bana sorarsanız kadehe konduktan 10-15 dakika sonra tüm güzelliğini dışa vurmuştu kendisi. Biraz meyvemsi, biraz baharatlı aromaları olan, gövdeli, hafifçe buruk (hiç rahatsız etmeyen, şaraba karakter katan bir oranda) tanenli bir şarap Chateau La Croix De Queynac. Yıllanmış olmanın getirdiği bir dinginlik ve yuvarlaklığa sahip. Bence fiyat / kalite performansı oldukça iyi. Tereddüt etmeden tekrar alabilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Chateau La Croix De Queynac (2004)

  1. Caner says:

    Dogum gunumde kiz arkadasimin hediyesi olarak 2008 rekoltesini ictim. Cidden cok guzel bir sarap. Katiliyorum Fransizlar bu isi biliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>