Bozcaada ve Şarap

Kısa bir süre önce Bozcaada’da birkaç gün süren keyifli ve dinlendirici bir tatil yaptık. Konaklamak için Bozcaada’nın merkezindeki onlarca butik otelden birini, Mitos Otel’i seçmiştik. http://mitosbozcaada.com/  Otel gerçekten aynen web sayfasındaki fotoğraflarda göründüğü gibi sade, temiz ve şık. Resimlerde görülemeyen bir de kahvaltısı var ki, bence tatilimizin iyi geçmesindeki en önemli sebeplerden biri bu kahvaltıdır. Bence keyifli ve lezzetli bir kahvaltı güne iyi başlamak için çok önemli. Oteli bizim için rahat ve tekrar gelinesi kılan bir özellik de elbetteki çalışan herkesin son derece nazik ve güleryüzlü olması. Ayrıca otel merkezden bir iki sokak içeride olduğundan ve bence genel olarak otelde sessiz sakin bir ortam yaratıldığından, otel dolu olmasına rağmen ve üstelik akşamları genellikle erken sayılabilecek saatlerde uyumamıza rağmen hiç sıkıtntı çekmedik.

Bozcaada


Adanın buz gibi soğuk ve berrak denizi ve tertemiz, bakir kumsallarıyla karşılaştığımız ilk gün, deniz, güneş ve dinlenme tatili için çok doğru bir seçim yapmış olduğumuza artık emindim. Akşam yemeklerini nerede yersek yiyelim güzel bir kadeh şarap içebileceğimizi fark etmekse artık beklentilerimi aşıyordu. Özellikle Karadut Bağ Evleri’nde yediğimiz akşam kuzu tandıra ve plastik su şişesinde getirildiği için önce burun kıvırdığım ama sonra önyargılı olduğum için beni utandıran kendi şaraplarına değinmeden geçemeyeceğim. Benim hatıralarımda burası, uçsuz bucaksız bağlara ve yeşil arazilere bakan tepede kurulmuş tahta masaları, lezzetli sofrası ve ilgili personeliyle unutulmaz bir yer olarak kalacak.

Bozcaada’da geçirdiğimiz keyifli tatilimizden bize kalan hatıralardan biri de, Corvus fabrikasının yanındaki tadım ve satış yapılan yerden aldığımız şaraplar oldu. Daha önce Bozcaada’dan alınmış iki çeşit şarap denemiştim. Bir tanesini (Aegea) içimi kolay ve hafif oluşuyla hatırlıyordum, diğerini ise (Rarum) benim için fazlasıyla keskin üzüm tadı ile. Corvus şaraplarını bize tattıran arkadaş benim fazla keskin ve ekşi bulduğum lezzetin Karalahna üzümlerinden geldiği ve aslında benim beğenmediğim Rarum’un oldukça dolgun ve tercih edilen bir lezzeti olduğunu açıkladı kibarca. Oysa ben hiç de kibar bir şekilde belirtmemiştim o şarabı hiç sevmediğimi :) ama ayıbımı hemen fark edip gülücükler eşliğinde toparlamaya çalıştım umarım başarmışımdır! Henüz değişik şaraplar denemek ve lezzetlerine alışmak yolunda çoook başlarda olduğumdan yapılan açıklamaları merakla dinledikten sonra, birkaç tane hediyelik olarak, iki tane de kendimiz için şarap seçtim.

Corvus Aegea Kuntra 2007


Kendimiz için seçtiğim şaraplardan biri resimde gördüğümüz ve daha önceden bir kez tatmış olduğum Aegea. Tatilden döndükten kısa bir süre sonra akşam yemeğimize eşlik eden Aegea, Bozcaada’nın yerel üzümlerinden Kuntra’nın lezzetini verdiği, kolay içimli ancak yine de biraz kuvvetli bir tadı olan bir kırmızı şarap. 2007 yılında üretilip, 2010 yılında şişelenmiş olan şarapta alkol oranı %14. Meyve kokuları benim gibi tadımdan anlamayan bir acemiye bile kendini hissettiriyor. Her yudumda beni Bozcaada’ya bir anlığına geri götürmesi de cabası :). Tekrar alır mıyım derseniz evet derim. Zaten aslında Bozcaada’ya her gidişimde Corvus’a uğrayarak tüm şaraplarını defalarca deneyebilirim diye düşünüyorum.

Bu arada kullandığım fotoğrafların kalitesi için özür diliyorum. Blog ilerledikçe fotoğraf konusunda da ilerleyeceğimi düşünüyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>