Chateau Villemaurine (2006)

Yine bir Fransız şarabı ve benim kafam Fransızların şarap sınıflandırması konusunda karmakarışık olmuş durumda. Nereye baksam Fransız şaraplarının sınıflandırılmasıyla ilgili yeni bir şey öğreniyorum ve yeni öğrendiğim bu bilgi bir önceki kaynaktan aldığım bilginin gerçekliğine gölge düşürüyor.

Diğer yandan, emin olduğum bir gerçek var ki, ben nasıl önüme konan yemeği yemeden önce soğumasını bekleyemiyorsam evimdeki şarabın içmeden önce yıllanmasını da bekleyemiyorum!

Hangi sınıflandırmaya tabi olursa olsun sonuçta bu şarap bir Grand Cru Classe, yani bir başka deyişe oldukça mühim bir sınıfa mensup. Gelin görün ki ben, birçok insan gibi bu şarabı özel bir güne saklamak yerine ne yaptım? Evde yalnız olduğum bir akşam, üstelik öyle güzel bir yemek yanında falan da değil, yemekten çok sonra bilgisayarımın başında vakit geçirirken açıverdim. Çünkü dürtüyordu meret arkamdaki dolapta durduğu yerden beni!

Apar topar şarabı soğuttum, yanına da evde mevcut olan yurdum peynirlerinden iki üç parça ufaladım, 4-5 de antep fıstığı ayıkladım ve böylece sıradan akşamımı özel bir akşam haline getirdim. Artık şarabı açmak için yeterli bir sebebim vardı. Şarabın yapıldığı üzümleri her zamanki gibi merak ettim ve şişenin üzerinde böyle bir bilgi bulamadığım için google’a sordum. Saint Emillon şarapları genelde Merlot, Cabernet Franc ve Cabarnet Sauvignon üzümlerinden üretiliyormuş, bu yüzden bu şarabın da bunlardan üretildiğini sanıyorum.

Şarap kadehimde çoook uzun saatler geçirmesine rağmen bende hala havalanmaya ihtiyacı varmış hissi yarattığına göre daha şişede dinlenesi varmış diyebilir miyiz? Gerçi bu haliyle bile çok güzel, oldukça yoğun, meyvemsi ve oldukça güçlü tanenli bir lezzeti var. Bu yüzden, sınıf meselesini abarttıkları için kendilerine biraz kızsam da şaraplarının güzelliğinde dolayı Fransızları saygıyla selamlıyorum ve Türkiye’deki şaraplara da aynı selamı daha sık gönderebilmeyi ümit ederek yazıma burada son veriyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>