Le Temple 2005 (Chateau de Bas)

Fransa’da, Avignon adlı kentte çok güzel bir otelde kalma imkanım oldu. Bu oteli güzel yapan, tipik bir Provence tarzında olmasının (elbette ben Provence tarzı hakkında bir şey bilmiyorum, bana öyle söylendi diye yazıyorum) yanı sıra restoranı. Rehberimiz “otelimiz biraz şehir merkezine uzak, bu yüzden akşam yemeğini şehir merkezinde yemek isterseniz taksi çağırmanız gerekiyor; ama eğer tüm akşamı otelde geçirmek isterseniz otelin Michelin yıldızlı restoranında rezervasyon yaptırabilirsiniz” dediğinde bizim için seçim yapacak bir durum kalmamıştı ortada. Çünkü bence Michelin yıldızlı bir restoranın havasını solumak, tüm gün gezdiğim kentin bir de akşamki havasını solumaktan çok daha önemlidir işte bu kadar.

Avignon,14. yüzyılda bir dönem Papalık merkezi olmuş, bugün artık Papa ile pek alakası kalmayan, daha çok Temmuz ayındaki tiyatro festivali ile anılan, çok şık cadde ve sokakları olan küçük ve sevimli bir kent. Otelimiz ise, bu anlattığım özellikleri taşıyan yerlerden uzaklaşıp, kırları aşarak yaklaşık 7 km ilerlediğimizde karşımıza çıkan, uzaktan varlığı bile belli olmayan mütevazı bir yapı. Yukarıdaki linke tıkladığınızda aslında bu anlatımın ne kadar zayıf kaldığını göreceksiniz.

Yediklerimi ve içtiklerimi detaylı bir şekilde anlatamayacağım, çünkü hem şu an bunun için ihtiyacım olan vakte sahip değilim, hem de tarzım değil :) Ekmekten sebze salatasına kadar tattığım her şeyin olağanüstü lezzetli ve çok güzel görünümlü olduğunu belirterek birkaç fotoğraf paylaşmakla yetineceğim. Özellikle tatlı yerine peynir rica ettiğimde gelen sağdaki tepsiye, veya tezgaha mı demeliydim, artık hangisini uygun görürseniz ona dikkatinizi çekmek isterim.

Yemek menüsü normal boyutlardayken, gelen şarap menüsünün bir ansiklopedi kalınlığında ve ağırlığında olduğunu da belirtmek isterim. Şaraplar bölgelerine göre sıralanmış ve fiyatları yanlarında belirtilmişti. Çok çok geniş bir fiyat aralığına yayılmış bir liste içeriyordu bu menü. Aynı masada temelde sebzelerden oluşan başlangıçlar ve ana yemek olarak dana eti ve ördek eti yiyenler vardı. Sömeliye bizlere herkesin yemeği ile uyum sağlayabilecek çok güçlü olmayan, nispeten hafif ama zengin bir şarap seçmemizi önerdi. Sonrasında birkaç şarap da saydı, ama biz bir arkadaşımızın gözüne takılan bir Aix en Provence şarabını uygun gördük, beyefendi de kibarca “o da olur” dedi :)

Pek alışık olmadığım ve normalde tercih etmediğim yiyecekler seçmiş olmama rağmen yediğim her şey çok ama çok lezzetliydi. Şarap da aslında ihtiyaç duyduğumuzdan biraz daha güçlü, baharatlı ve meyvemsi aromaları olan çok lezzetli  bir şaraptı. Daha sonradan fark ettim ki Oz Clarke, 2011 cep kitabında (yazılmayı bekleyen konulardan biri) Coteaux d’Aix en Provance bölgesi üreticilerini sayarken en başta Chateau de Bas’u saymış.

Yemeğe başlamadan önce, yemeğin sonunda kahvemizle birlikte ve yemek bittikten sonra hepsi şefin ikramı olan küçük güzellikler tattık ve hepsi şahaneydi. Ben hayatımda bu kadar hafif bir çikolata trüfü yemedim, hatta trüfü ağır bir tatlı sanırdım! İmkanınız olursa size de bir Michelin yıldızlı restoranda yemek yemeyi öneririm. Hatta mümkünse bunu Fransa’da yapın derim.

Söz konusu Michelin listesine girmiş bir restoran olunca fiyatlardan da biraz bahsetmek istiyorum. Menüde başlangıçlar da ana yemekler degenelde 30-40 Euro civarındaydı diye hatırlıyorum. Ancak set menü seçenekleri mevcut. Örneğin üçer seçenek araslında seçeceğiniz bir başlangıç, bir ana yemek ve bir tatlıyı 49 euro’ya yiyebiliyorsunuz. Avrupa ülkelerinde turistlere yönelik en sıradan restoranlarda bile bir pizza veya makarnaya ödemeniz gereken ücret 15 Euro’dan aşağı olamayacaktır sanıyorum. Bununla karşılaştırarak bütçenize ne kadar uygun olduğuna karar verebileceğinizi umuyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>