Chateau de Pibarnon 1998

Auberge de Cassagne’de geçirdiğimiz ikincin akşamda yemeğimizi elbette ki yine otelin Michelin yıldızlı restoranında yedik. Burada belirtmek isterim ki biz derken belirttiğim çoğulluk pek sevgili kuzenim sayesinde oluşmakta olup, kendisi de en az benim kadar şarap meraklısı olmakla beraber, boğazına belki benden birazcık daha düşkün sayılabilir. Yani emin ellerdeyim :)

Sevgili kuzenimin pek kibar bir beyefendi olan sömeliye kişisine bize verilen ansiklopedik menüden üc şarap göstermesinden sonra, beyefendinin bir seçeneği doğrudan elemesi ve diğerlerinin daha iyi ”apelasyonlar” olduğunu belirtmesi üzerine diğer iki şaraptan çiçeksi aromaları olduğunu belirttiği şarabı seçtik.

Apelasyonun ne olduğunu anlamak için biraz okuyup araştırdım, anladığım kadarıyla sizlere açıklamaya çalışacağım. Apelasyon Fransa’da şarapları sınıflandırırken kullanılan bir adlandırma yöntemi. Fransa’da belirli bölgeler belirli apelasyonlara ve dolayısıyla onların kurallarına tabi olabiliyorlar. Bu kurallar örneğin “bu bölgede bu üzümler yetişir, asmalar şöyle dikilir, bu sıklıkta verim alınır” şeklinde olabiliyor. Kurallara uyulup uyulmadığı sürekli olarak denetleniyor.

Bir apelasyona tabi olmak, şarabın üzerinde “… appelation controle” gibi bir ifade yer alması ve dolayısıyla şarabın alelade şaraplardan ayrılmasına yol açıyor. Bizim seçmiş olduğumuz Chateau de Pibarnon 1998, daha önce karşılaştığımı hatırlamadığım Bandol apelasyonu kapsamında bir şarap. Sömeliye beyefendinin belirttiğine bakılırsa, menüden göstermiş olduğumuz bir başka şaraba nazaran daha prestijli bir apelasyonmuş. Ayrıca menekşe ve yabancı dildeki karşılıklarını bilmediğimiz için anlayamadığımız başka aromalar içeriyormuş.

Ben yine herhangi bir çiçeksi aroma hissedemeyince moralim bozuldu ve şuna buna olan alerjim nedeniyle almakta olduğum antihistaminik’ten vazgeçmeye karar verdim. Doğru düzgün koku alamasam da içtiğimiz şarap son birkaç gün içinde içtiklerim arasında herhalde en güzel olandı diye düşünüyorum. Bir önceki yazıda bahsetmiş olduğum şaraba göre daha az gövdeli ve biraz daha hafif içimli olduğunu, daha önceki bir kaç yazıda bahsettiklerime göre ise kuşkusuz daha zengin bir lezzeti olduğunu söyleyebilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Chateau de Pibarnon 1998

  1. deniz er says:

    Çok keyifli :) seni izlemeye devam edeceğim..

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Teşekkür ederim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>