Akberg Şirince Shiraz 2005

Şirince seyahatimizde aldığımız bir başka şarap, Akberg Şirince Shiraz 2005. Benim için sürprizli bir deneyim oldu bu şarap. Önce, şarabı kadehe doldururken oldukça koyu, bordomsu ve canlı rengi dikkatimi çekti. Her ne kadar Shiraz’ın koyu renkli şaraplar ortaya çıkarmasına alışık olsam da 2005 rekoltesi olduğundan birazcık da olsa soluk bir renk bekliyordum. Demek ki daha genç sayılırmış.

Şarabı koklayıp tattığımda ise artık Shiraz tattığıma şüphe eder hale gelmiştim. Bildiğim kadarıyla Shiraz genelde daha zengin, meyvemsi aromaları olan, daha yuvarlak şaraplar veriyor. Oysa bu şarabı tattığımda çok daha sade, kompleks olmayan ve kirazı çağrıştıran, adeta henüz olmamış bir meyve tatmışçasına oldukça buruk bir tatla karşılaştım, ama yüzümü ekşitecek bir burukluktan ziyede bir Boğazkere şarabının tanenli burukluğuydu hissettiğim.

Yaklaşık 2 saat sonra kadehi tekrar elime aldığımda şarabım içimi yumuşamış, burukluk azalmış, kokusu ve tadı keskinliği bir yana bırakmıştı. Yine de bana göre burukluğu ön planda olan bir şarap. Pazardan aldığım muhteşem görünümlü anjelik erikler ekşi çıktığında ne hissediyorsam bu şarabı her tattığımda ilk anda biraz öyle hissettim. Bunun dışında tadım notlarımda yer alanlar, orta-az gövde, orta asidite, belirgin tanen, ve kısa bir bitiş.

Şarabı vakumlu kapakla kapatım 2-3 gün sonra tekrar tattığımda bile hala kadehte beklemekle bir şey kaybetmediğini söyleyebilirim. Aslında hava almasına rağmen şarabın tadının ve kokusunun sönmemesinden dolayı belki de şarabın biraz daha uzun süre yıllanma potansiyeli varmış diye düşünülebilir (mi?).

Bir daha dener misin derseniz, çok emin değilim. Yeni tatlar denemeyi tercih ederim, ama siz de gittiğiniz yerin şarabını denemek isterseniz Şirince’ye gittiğinizde Artemis iyi bir seçenek olabilir diyebilirim.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>