Vakumlu Şarap Tıpası

Ev için alışveriş yapyığımda, içecekleri genelde olabilecek en küçük paketlenmiş halleriyle almaya çalışırım. Süt yarım kilo (nadiren içiliyor ve bazen pişirilecek yiyeceklere katılıyor), meyve suyu mümkünse 200ml (sadece votka vb alkolle karıştırılarak kullanılıyor, nadiren), kola, gazoz vs 330 ml teneke kutu (sadece arkadaşlarımız içiyor) alınıyor. Sadece suyu damacana ile alıyoruz o da bize bir hafta yetiyor.

Peki ya şarap? Ne yazık ki pek seçeneğimiz olmadığın herkes gibi 750 ml’lik şişelerde alıyoruz. Peki ben her şarap içtiğimde ne kadar içiyorum? Bir kadeh, nadiren iki ve çok çok nadiren üçüncü kadehe de başlasam da genelde bitiremiyorum. Peki bu saydığım içecekler arasında en pahalısı hangisi? Şarap. Açıldıktan sonra en kısa sürede tadı değişen hangisi? Şarap. Benim için tadı en önemli olan hangisi? Su temel ihtiyaç elbette ama ondan sonra en önemlisi şarap. Açıldıktan sonra buzdolabına konulan şarap kaç gün daha bana göre içilebilir oluyor? Bence 3 gün. 4. gün artık moralimi bozuyor. Sizce ben nereye varmaya çalışıyorum? Çoktan keşfetmiş ve sizlerle paylaşmış olman gereken bir şeye.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz nesne bir vakumlu şarap tıpası. Daha doğrusu küçük parça bir şarap tıpası, büyük parça da o tıpayı taktıktan sonra şarabın içindeki havayı vakumlayarak dışarı çıkarmaya yarayan bir çeşit pompa gibi bir şey.

Nasıl kulanıldığından biraz bahsedeyim. Kullanabilmek için öncelikle açılmış bir şişe şarabınız olması gerekiyor. Şişenin mantarını atabilirsiniz çünkü bu tıpa varken ona ihtiyacınız olmayacak. Tıpayı, dar kısmı şişenin içine girecek şekilde şişenin ağzına yerleştiriyorsunuz. Sonra pompamsı aleti alıp, T şekilli tarafı üstte kalacak, diğer tarafı tıpanın üzerine oturacak şekilde onu da tıpanın üzerine yerleştiriyorsunuz.

Pompayı yerleştirdikten sonra T şekilli kısmı yukarı çekiyorsunuz. Bu sırada şişenin içindeki havayı dışarı çekmiş oluyorsunuz. Bu hareketi birkaç kez tekrarladığınızda giderek zorlandığınızı hissedeceksiniz. Bir süre sonra artık neredeyse yukarı çekme hareketini yapamaz olacaksınız ve bir “klik” sesi duyacaksınız. Bu artık durmanız gerektiğini gösteren bir işaret aslında. Şişenizi gönül rahatlığıyla dolabınıza kaldırabilirsiniz.

Ertesi gün, hatta birkaç gün sonra, hatta bazen kaç gün olduğunu unutabileceğiniz kadar uzun bir süre sonra tekrar şarabınızdan içmek istediğinizde neden size bu aletten bu kadar özenle bahsettiğimi anlayacaksınız. Ancak tıpayı vakumlamış olduğunuz için öyle normak bir şişe tıpası gibi pıt diye çekip çıkaramazsınız. Tıpanızın üst tarafındaki küçük çıkıntıyı fotoğraftaki gibi yana eğerek şişenin içine hava girişini sağlamalısınız ki şişe tıpayı serbest bıraksın. “Psst” sesini duyduktan sonra tıpayı çıkarıp alabilirsiniz.

Böyle bir şeyi nereden alabileceğiniz konusuna gelirsek, bu konuda tecrübelerimden değil ancak tahminlerimden yararlanabilirsiniz sanıyorum. Çünkü ben bu aleti Fransa’da turistik gezilere açık olan bir manastırın şarap satılan bölümünden almıştım. Fiyatı € 18 civarındaydı. Siz de almak isterseniz o kadar uzağa gitmeniz gerekmeyecektir herhalde. İnternetten veya şarap aksesuarları satan nadir mağazalardan bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Farklı çalışma şekilleri olan ürünler olabiliyor, vakumlu bir şarap tıpası olduktan sonra hepsi aşağı yukarı aynı sonucu verecektir, bence pişman olmazsınız.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Vakumlu Şarap Tıpası

 1. Caner says:

  Ben arkadasima hediye olarak aldim. Migrosta gayet uygun bir fiyata satiliyor.

  Peki tahmini olarak ne kadar dayanabiliyor sarap?

  Cunku arkadasimda sordu bana ne kadar gider diye, bende 5-6 gunu gecirme dedim.

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Ben 5-6 günü geçirdim aslında, 7-8 gün oldu en az herhalde ve bence şarap hala bir şey kaybetmemişti. Daha uzun süre denemedim henüz, ama muhtemelen şaraba göre de değişir bu dayanma süresi. Genç şaraplar daha uzun süre dayanır diye tahmin ediyorum. Çoğu genç şarabın içimi biraz havalandırıldıktan sonra daha keyifli olduğundan açılmış olmak onları çok çabuk etkilemiyor. Oysa bazı yıllanmış şaraplar açtıktan kısa bir süre sonra aromalarını, lezzetini kaybedebiliyor.

 3. Caner says:

  Tesekkurler bilginiz icin.

  Katiliyorum saraba gore degisiklik gostermesi mantikli.

 4. Tolga says:

  Tamam, güzel, çok güzel de. şindi şarap yeni açıldığında içinde çözülmüş az miktarda karbondioksit var ya, (bu her şarapta olu mu bilmiyom ama benim içtiğim beyazlarda olyor), o gazın kaybolması benim açımdan şarabın ertesi güne sağlam çıkmamasının en önemli sebebi. Bu pompayı kullanınca aromalar falan korunacak ama gazı tamamen kaybedeceğiz. düşük basınçta kabarcıklanıp gidecek. bunu önlemenin bi yolu yok mu?

 5. Elif Ersin Sarıgül says:

  Aslında bu pompayı kullanınca şarabın aromalarını da biraz kaybettiğini düşünenler varmış ama ben ortaya çıkan sonuçtan memnunum şimdilik. Şarabın içindeki çözünmüş karbondioksit konusunu sizin yorumunuzu okuyana kadar hiç düşünmemiştim aslında. Şarabı koruyarak muhafaza etmenin bir başka yolu var, belki bu sizin için daha uygun bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. Bu diğer yol, şişenin içine havadan daha ağır bir gaz vererek şarabın havayla temasının kesilmesi şeklinde özetlenebilir. Bu işe yarayan aparatlar olduğunu birkaç yerde okumuştum, ancak bugüne kadar bu işe yarayan bir alete rastlamadım, bu yüzden nerede bulabileceğinizi bilemiyorum ne yazık ki.

 6. hmm says:

  Günde 1 kadeh içeyim dedim, güzelim şarap 4 günde eşek leşine döndü. Beğenerek başlayıp tiksinerek bitirmiş oldum. Düzenli şarap kullanmayı düşündüğümden hemen bir tıpa siparişi verdim bakalım ne kadar etkili olacak. Sırf bozulmasın diye fazla şarap içmek istemiyorum. Günde 1 kadeh bence yeterli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>