Sarafin Chardonnay 2009 & Fume Blanc 2009

 

İstanbul’da deniz manzaralı bir balık restoranına giderken rakısever aile büyüklerim bana “bugün biz de şarap içeceğiz, şarapları sen seç ama iyisinden olsun” dediler!

Eyvah! Şaraba alışık olmayan damaklara şarap seçmek zaten zor, bir de bu şarabın birazdan yiyecekleri balık ve mezelerle uyum sağlayacak olması gerekiyordı. Sonra seçenekleri görünce rahatladım, çünkü Doluca’nın Sarafin serisi karşımda bana sıcak sıcak gülümsüyordu. Hemen bir şişe Chardonnay ile bir şişe Fume Blanc kaptım (bu ikincisi biraz riskli oldu yine de çünkü adını bile ilk kez duyuyordum).

İlk olarak risk almak istemediğimden beyazların kraliçesi Chardonnay’i açtık. Gerçekten de bu tanımı hak ediyor bence. Sarafin Chardonnay 2009, dengeli, yuvarlak, kadife gibi bir beyaz. Kolayca ve keyifle içiliyor. Sofradaki herkes de benzer düşüncedeydi herhalde, çünkü  kısa süre sonra ikinci şişeyi açmaya gelmişti sıra.

İkinci şarabımız Sarafin Fume Blanc 2009. Fume Blanc ne oluyor diye araştırında öğrendim ki erken hasat edilen Sauvignon Blanc üzümlerinden yapılmış demek oluyormuş. Yani bu şarap aslında Sauvignon Blanc üzümleri kullanılarak yapılmış, ancak üzümler geç hasat edildiğinden normal bir Sauvignon Blanc’a göre farklılık gösteriyor olmalı. Olmalı diyorum çünkü ne tür bir farklılık olması gerektiğini ne yazık ki bilmiyorum, tadınca da öğrenemedim. Bilenlerin yorumlarını bekliyorum.

Chardonnay’in hemen ardından tadınca ister istemez karşılaştırma yaparak tattım. Fume Blanc, Chardonnay’e göre daha gövdeli, asit oranı daha yüksek, limon ve topraksı kokuları aldığım, kompleks yapılı, güzel bir şarap.

Sarafin serisi beyazları alnımı kara çıkarmadılar sağ olsunlar :) ayrılırken rakısever dostlar “bu şaraplara benzer şarapları bir restoranda nasıl buluruz diye soruyorlardı”. Sarafin serisi bulamasalar da aynı üzümlerden yapılan şarapları tanıyabilsinler diye üzümlerin adlarını (“chardonnay” ve “fume blanc”) tekrarladım kendilerine. Şarap severler dünyasına iki kişi daha ekledik sayılır mı acaba :)

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Sarafin Chardonnay 2009 & Fume Blanc 2009

  1. Pingback: Sarafin Merlot 2010 | Kadehteki Lezzetin Peşinde

  2. Arif says:

    Sarafin beyazları ile ilgili yorumlarınıza katılıyorum. Fume Blancı iki kere denedim. İlki 2001 yılınınkiydi sanırım ve hayatımda içtiğim en güzel beyaz şaraplardandı. Daha sonrakinde aynı tadı bulamadım ama yine de bende Sarafin’in chardonnay ve fume blancını balık ya da peynir yanına her zaman tavsiye ederim.

  3. Elif Ersin Sarıgül says:

    Yorumunuz için teşekkürler, bana bir süredir beyaz şarap içmediğimi fark ettirdiniz. Havalar da ısınmışken, serin bir kadeh Chardonnay veya Fume Blanc bence de tavsiye edilmeli!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>