Chateau Labegorce Margaux 2002 & Chateau Lascombes Margaux 1999

Şarap üzerine yazıyor olmanın bir dezavantajı var, o da insanların sizi küp gibi içiyor zannetmesi! Halbuki alakası yok! Lakin, gel de bunu çevrendekilere anlat kardeşim! Yok, inanmıyorlar, hatta alınıyorlar bazen.

Fazla içmek bence iyi bir şey değil. Bunun en büyük kanıtı da, resimlerini gördüğünüz bu “Grand Cru Classe” etiketli şaraplardan sizlere bahsetmeyi unutmuş olmam! İnsan hayattaki güzellikleri bazen zamana yaymak istiyor, bu güzelliklerin tadına daha uzun süre varabilmek için. Ama hayat bazen insana oyun oynuyor ve tüm güzellikleri aynı anda karşısına çıkarıveriyor. İşte böyle zamanda nefsine hakim olmak zor zanaat :)

Karşıma aynı akşamda iki adet Margaux şarabı çıkınca herhalde biraz fazla kaçırmış olacağım ki, bu güzelim şarapları tatmış olduğum tamamen aklımdan çıkmıştı. Ta ki bu şarapları bana ikram etmiş olan sevgili kuzenimin gerçek niyeti ortaya çıkana kadar. Asıl niyeti beni ve diğer misafirlerini güzelce ağırlamak değil, meşhur olmak olan kuzenim birkaç hafta sabrettikten sonra “hani nerede bizim şarapların yazısı” diye fırça çekince kendime geldim! Lakin kendisinden sadece “kuzenim” diye bahsedip ismini vermeyerek kötü emellerine alet olmayacağımı açıkça belli ettiğimi sanıyorum :)

Kuzenimin bizleri misafir ettiği akşam yemeğinde, Chateau Labegorce Margaux 2002′den iki kadeh içtikten sonra ne göreyim! Dolaptan bir şişe de Chateau Lascombes Margaux 1999 çıkmasın mı! Mecburen (yani baskılara dayanamayarak ve meraktan da öldüğüm için) ondan da biraz içtim. Benim için birazcık fazla oldu ama olsun, ikisi de kadife gibi, son derece dengeli, çok güzel şaraplardı.

Her iki şarap da Fransa’nın Bordeaux bölgesinde, Grand Cru (en üst seviye olarak özetleyeceğim) olarak tanımlanan bağlarda yetişen üzümlerden üretilmiş şaraplar. Her ne kadar bu bir genelleme olsa da, Oz Clarke’a göre Margaux bölgesinin 1999 rekoltesi şarapları şu an içilmek için 2002 rekoltesine göre biraz daha iyi durumdalar. 2002 yılı şarapları belki biraz daha bekleyebilir. (Bunu nereden bildiğim de bir başka yazının konusu olsun.)

Kişisel görüşüme gelince, not almadığım için hatırlayabildiğim kadarıyla Chateau Lascombes 1999 biraz daha yuvarlak, daha meyvemsi, içimi daha hafif bir şaraptı, Chateau Labergorce ise birazcık daha sade, birazcık daha yavan bir şaraptı. Yani Chateau Labegorce Margaux klasik bir Bordeaux şarabı olarak oldukça güzeldi, ama ben Chateau Lascombes 1999′u daha çok sevdim.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>